Szwedzcy archeolodzy odkryli dwie łodzie pogrzebowe wikingów

Podczas prowadzenia rutynowych wykopalisk zespół szwedzkich naukowców natrafił na dwie łodzie pogrzebowe wikingów. Jedna z nich jest praktycznie nienaruszona.

Położona w odległości 74 kilometrów na północ od Sztokholmu Gamla Uppsala (Stara Uppsala) już w III wieku była ważnym miejscem religijnym, gospodarczym i politycznym. Zeszłej jesieni naukowcy rozpoczęli rutynowe wykopaliska na terenie lokalnej plebanii. Prace miały polegać na wykopaliskach wokół piwnicy i studni wykopanej jeszcze w średniowieczu. Nie spodziewali się, że natrafią na dwie łodzie pogrzebowe wikingów. Zakres projektu szybko się zmienił i przez ostatni miesiąc stopniowo odkopywano łodzie.

Jedna z dwóch znalezionych łodzi jest w zasadzie nienaruszona i zawiera szczątki mężczyzny, konia i psa. W grobie znajdowały się również przedmioty osobiste, w tym miecz, włócznia, tarcza i ozdobny grzebień. Taka forma pogrzebu była zarezerwowana wyłącznie dla uprzywilejowanych, zatem pochowane osoby musiały mieć wysoką pozycję społeczną.

To wyjątkowe wykopalisko. Ostatnie wykopaliska takiego rodzaju grobu w Gamla Uppsala miały miejsce prawie 50 lat temu – powiedział archeolog Anton Seiler. Fakt, że jedna z łodzi jest tak dobrze zachowana jest tym bardziej ekscytujący dla zespołu, że po raz pierwszy będzie można taki grób przebadać wykorzystując najnowszą obecnie technologię. Możemy teraz skorzystać z nowoczesnej nauki i metod, które dadzą nowe wyniki, teorie i odpowiedzi – komentuje Seiler.

Druga z łodzi jest w zachowana w gorszym stanie, prawdopodobnie stało się tak przez budowę piwnicy plebanii około XVI wieku. Warto dodać, że w Szwecji dość rzadko zdarza się znaleźć takie łodzie. Znacznie częściej natrafiano na nie na terenie Norwegii.

Gdy archeolodzy już zakończą badania, części ze statków zostaną zaprezentowane w Muzeum Gamla Uppsala oraz Szwedzkim Muzeum Historycznym w Sztokholmie.

Źródła: archaeology-world.com, forbes.com, independent.co.uk

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*