Tajemnice zamku Auckland

Wszelkie znaleziska archeologiczne mają to do siebie, że przybliżają nam przeszłość. Dzięki nim odkrywamy pewne fakty i procesy z dziejów ludzkości, bowiem są one wytworem naszych przodków.

Przed wiekami biskupi nierzadko uważani byli za jednych z ważniejszych osób w państwie zaraz po władcach. Posiadali różne przywileje jak chociażby prawo bicia własnych monet, zarządzali wielkimi dobrami ziemskimi i brali udział nieraz w sporach politycznych.

Tym razem grupa studentów oraz archeologów z uniwersytetu w Durham postanowiła przebadać zakątki biskupiego zamku Auckland (Nowa Zelandia). Badania zostały zrealizowane w ramach „The Auckland Project” i dzięki współpracy obecnych właścicieli zamku. Prace rozpoczęły się w dawnej lokalizacji Wielkiej Sali Zamkowej. Badacze odkryli tam sztućce i naczynia. Między innymi fragment uchwytu noża, rzeźbionego, wydatowanego na XVII stulecie. Nie brakuje także starszych artefaktów jak elementów średniowiecznych pucharów, którymi popijano trunki w trakcie wielkich uczt. Ponadto odkryto średniowieczne wysypisko śmieci. Dzięki temu archeolodzy mogli zbadać, co jedli dawni biesiadnicy zamku. Warto dodać, że znaleziska pozwoliły ukazać wspomniany zamek jako nie tylko obiekt wydawania bogatych biesiad przez biskupów, ale i miejsce, gdzie przyjmowali swych gości, uprawiali polowania w okolicznych lasach.

Dalsze badania będą kontynuowane. Pobrane zostały próbki gleby z wykopalisk, aby naukowcy mogli więcej dowiedzieć się o zwierzętach, roślinach, które stanowiły zaopatrzenie zamkowej kuchni. John Castling, kurator archeologii i historii społecznej w „The Auckland Project”, skomentował prowadzone prace w następujących słowach:

„Wydobyte przez nas złoża stanowią fascynujące okno na styl życia rodziny biskupów”.

„Mówi nam także o tym, w jaki sposób szerszy krajobraz wokół Zamku musiał być zarządzany, aby zapewnić mięso, ryby i inne zasoby do serwowania przy stołach w Wielkiej Sali” – dodał.

W trakcie wykopalisk odkryto również pozostałości po średniowiecznej latrynie, a także fragmenty murów. Wykopano resztki bloku schodów, pierwotnie zbudowanych w celu zapewnienia dostępu do szczytu ściany, gdzie biskup – gospodarz mógł stanąć i podziwiać swe posiadłości. Wokół odkrytego muru znajdowały się dowody napraw i przypór, skonstruowanych tak, aby zatrzymać jego zejście, gdy zaczął zsuwać się ze wzgórza w okresie średniowiecza.  Najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku mur został rozebrany.

Niewątpliwie odkrycia jakie dokonały się podczas prac renowacyjnych zamku przybliżą historię codzienności lokalnych biskupów oraz ich otoczenia. We wrześniu 2019 roku planowane są wystąpienia, które mają podsumować dotychczasowe wyniki badań prac zespołu.                     

Źródło: www.thenorthernecho.co.uk
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*