Odnaleziono rzeźbę egipskiej królowej

W Egipcie, w rejonie słynnej Gizy odnaleziono fragment posągu egipskiej królowej Anchnesmerire II. Rzeźba małżonki Pepiego I zrobiona była z drewna i liczy ponad cztery tysiące lat.

Fragment rzeźby egipskiej królowej Anchnesmerire II został znaleziony w Sakkarze, egipskiej miejscowości położonej niedaleko Gizy. Około trzydziestocentymetrowy fragment przedstawia głowę królowej, małżonki Pepiego I – egipskiego władcy z VI dynastii. Pozostałość po drewnianej rzeźbie odnaleziona została niedaleko świątyni poświęconej królowej przez zespół szwajcarskich i francuskich badaczy z Uniwersytetu Genewskiego.

Anchnesmerire II znana także jako Anchnespepi II początkowo była szwagierką Pepiego I – żoną egipskiego władcy była bowiem jej starsza siostra. Egipska królowa, której fragment rzeźby został niedawno odnaleziony, urodziła się jako Nebet. Wraz z mężem mieli syna Pepiego II, który swoje panowanie rozpoczął po śmierci ojca (około 2350 roku przed naszą erą) i kilkuletnim okresie regencji Anchnesmerire II. Królowa została pochowana w piramidzie w Sakkarze, niedaleko pochówku swojego męża.

Źródło: livescience.com

Hubert Nowak/ Veritas de Historia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*