Nowe odkrycie na średniowiecznym zamku w Szydłowie

Archeolodzy podczas październikowych prac badawczych na zamku znajdującym się w woj. świętokrzyskim, pod kierunkiem Tomasza odnaleźli wspaniały zabytek pochodzący z epoki nowożytnej.

Odkrycie to jest ogromnie ważne dla rozwoju i popularyzacji wiedzy o dziedzictwie kulturowym, tym bardziej, że już 25 października br., niemal po jednym dniu pracy na wykopaliskach, badaczom udało się odkryć piec oraz kafle ozdobne, które pozwalają określić jak był zbudowany i jak wyglądał. Znaleziono go na samym środku placu, przy zamku. Według szesnastowiecznych źródeł znalazł się tam, ponieważ ktoś dawno, dawno temu wrzucił go do dołu, gdzie znajdywały się kiedyś sadzawki ogrodowe. Wciąż trwają jeszcze badania, archeolodzy pracują nad ustaleniem zarysów. Przy pracach naukowcy odkryli także monety, które były w obiegu płatniczym w różnych okresach czasu oraz fajki. Głównym celem prac archeologów jest ustalenie jak przez wieki zmieniał się wygląd zamku. W związku z tym planują także badania w pobliżu Skarbczyka. Badacze chcą też przebadać odcinek średniowiecznego muru znajdującego się na północy.

Inicjatorem przeprowadzenia tegorocznych badań jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych w Szydłowie.  Prace badawcze są przeprowadzane w ramach gminnego projektu pt. Badanie historycznych zagadek Szydłowa.

Źródło: szydlow.pl

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*