Tywrowski memoriał męczenników katolickich na Ukrainie w XX wieku | Recenzja

P. Wyszkowski OMI „Tywrowski memoriał męczenników katolickich na Ukrainie w XX wieku”.

Historia uczy, że każdy totalitarny system z biegiem czasu krzywdzi swoje ofary, konfrontując z nimi swoją ideologię. Tak było w przypadku męczenników za wiarę na Ukrainie, gdzie nie istniała (według reżimu) możliwość ich pokojowego współistnienia. Opis komunistycznych zbrodni znajdziemy w „memoriale” IPN- u z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Zbrodnicza ideologia komunistyczna miała za zadanie walkę z wiarą, zakładała prześladowanie systemowe chłopów czy grup narodowościowych, w tym Polaków. Po latach ucisku zostały wspomnienia, zapisane lub udostępnione w formie wystaw. Jednym z nich jest muzeum- Memoriał Męczenników Kościoła Katolickiego na Ukrainie w XX wieku. Ojciec Paweł Wyszkowski OMI przedstawił ich losy w formie ksiażki podzielonej na XIV rozdziałów, nawiazując przy tym do Drogi Krzyżowej. Sanktuarium Matki Bożej Tywrowskiej na Ukrainie było świadkiem wojny, mordów na Ukrainie w XX wieku. Nie dziwi zatem fakt, że już współcześnie potomni w takiej formie pamięci (memoriał) chcą uczcić losy męczenników za wiarę. Duchowny – autor recenzowanej książki – jest twórcą innej pt: „Moc wiary”, czy „La vita religiosa a spirituale dei cattolici di rito latino in Ucraina prima e durante la persecuzione comunista”. Tematyka prześladowań przewija się w twórczości kapłana, dotyczącej dziejów Ukrainy. Warto wspomnieć, że to duchowni zazwyczaj opisują dzieje męczeństwa na Wschodzie, jak „Wspomnienia z Kazachstanu” błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego, czy m.in. ks. Józefa Kuczyńskiego.

Seria „Biblioteka Biuletynu IPN” zawiera 180 stron zapisanych jako pamiątka bestialstwa. Trzeba także zaznaczyć, że należy to czytać z nastawieniem pewnej czci do tych ofiar, wszak są to męczennicy. Jakkolwiek pominiemy odniesienia do religii, to nie jest łatwa lektura, a powinna się pojawić u czytelnika jakaś forma współczucia do prześladowanych.

Cytując uczestników tych zdarzeń: „Ból, cierpienie, śmierć były czymś, czego żadna książka nie jest w stanie przekazać”. Głód na Ukrainie był dodatkowym czynnikiem, który „wymordował” ludność.

Niniejszy tom 8 jest pod redakcją Romualda Niedzielko, Warszawa 2021 rok. Na końcu książki bibliografia pomoże w szukaniu dalszych wiadomości, a indeks osób i miejscowości uprości czytanie. Warto skupić uwagę na wybranych relacjach świadków, opisujacych tamte straszne czasy. Fotografie przedstawiają miejsce opisywanej światyni, Tywrów, także podczas remontu. Istnieje tu także sala kinowa oraz krypta. IPN zaprasza na swojej stronie www.ipn.gov.pl i www.ipn.poczytaj.pl do kupna tej pozycji, której koszt według ceny na okładce wynosi 25 złotych. Zawsze więc warto poszerzyć swą wiedzę o tych pomordowanych, których „winą” była tylko wiara czy narodowość. Jedyne co możemy dla uhonorowania tych ludzi zrobić, to poznać ich dzieje.

Wydawnictwo: IPN

Ocena recenzenta: 6/6

Paweł Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*