U-boot z czasów II wojny światowej odnaleziony na dnie morza Czarnego

Na dnie u wybrzeży Turcji znaleziono wrak U-boota z „Zaginionej floty Hitlera”. Jest to niemiecki okręt podwodny U-23, który zaginał wraz z 5 innymi jednostkami podczas II wojny światowej. Do tego wspaniałego odkrycia doprowadziła turecka ekipa nurkowa.

U-18, U-19, U-20, U-21, U-22 i U-23  to wszystkie zaginione okręty niemieckiej marynarki wojennej, które  zniknęły na Morzu Czarnym podczas II Wojny Światowej. Od tej pory jednostki te zyskały miano „Zaginionej floty Hitlera.

Jak się okazuje- U-23  jest drugim niemiecki okręt, który udało się odnaleźć poszukiwaczom. W 1994 roku u wybrzeży Karasu odnaleziono bowiem pierwszy wrak u-boota o nazwie U-20. U-23 położony jest jednak głębiej od pierwszej odnalezionej jednostki. Gdy natknięto się na U-20 spoczywał on na głębokości zaledwie 23 metrów, zaś odszukany teraz okręt- na 40 metrach.

Wrak spoczywał w odległości niespełna 4 km od wybrzeża Turcji, a odkrywcami znaleziska jest ekipa nurkowa, która była w trakcie realizacji filmu dokumentalnego „Mavi Tutku” (Blue Passion).  Sama produkcja tego materiału została zainicjowana przez turecką telewizję i marynarkę wojenną. Jak mówiono: „od dawna opracowywano temat niemieckich okrętów podwodnych działających w regionie Morza Czarnego”.  Reżyser Hakan Aslan wspomniał także, że już niedługo ten film ujrzy światło dzienne. 

Źródła: divers24.pl, wiadomosci.onet.pl

 Weronika  Barabasz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*