Uczniowie Hipokratesa nad Motławą.Dzieje medycyny w Gdańsku – tylko do lutego w Muzeum Narodowym!

Styczeń to znakomity okres by zobaczyć zbliżającą się ku końcowi wystawę czasową Uczniowie Hipokratesa nad Motławą. Do 5 lutego możemy ją zwiedzać w Oddziale Sztuki Dawnej przy ul. Toruńska 1 w Gdańsku.

Wystawa Uczniowie Hipokratesa nad Motławą poświęcona jest dokonaniom gdańskich medyków od XVI do końca XVIII wieku. Na ekspozycji znajdą się wizerunki słynnych lekarzy oraz wydane przez nich dzieła medyczne. Poznamy takie persony jak Daniel Beckher, Daniel Schwabe, Laurentius Eichstädt i wielu innych. Byli wykładowcami medycyny, chirurgami, lekarzami. Poznamy ich żywoty, dokonania, główne prace.

Oprócz wybitnych osiągnięć w zakresie medycyny gdańscy lekarze prowadzili także badania i dokonywali odkryć w wielu innych dziedzinach, odnosząc często międzynarodowy sukces. Przykładem daleko sięgającego oddziaływania lokalnej medycyny może być wpływ Johanna Adama Kulmusa i jego atlasów anatomicznych na rozwój japońskiej nauki w XVIII wieku.

Poznamy dzieje powołanego w 1558 roku znakomitego Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, gdzie zaczynała się edukacja przyszłych lekarzy. Początki nauczania medycyny w Gdańskim Gimnazjum związane są z osobą Andreasa Franekenbergera, absolwenta uniwersytetu w Wittenberdze, w Gdańsku zaś rektora Gimnazjum oraz profesora retoryki i filozofii.  Gdańscy medycy kształcili się w tutejszym Gimnazjum Akademickim, które międzynarodową sławę zyskało właśnie dzięki dokonaniom w tej dziedzinie. Po ukończeniu gimnazjum przyszli lekarze kontynuowali studia w uczelniach całej niemal Europy, a po odbytej nauce wracali zazwyczaj do rodzinnego miasta i podejmowali tu lekarską praktykę, często także jako lekarze (fizycy) miejscy.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną portrety lekarzy gdańskich, zarówno graficzne, jak i malarskie oraz reprodukcje kilku epitafiów wystawionych słynnym medykom w tutejszych świątyniach. Niezwykle atrakcyjne i interesujące starodruki – atlasy anatomiczne, zielniki, poradniki medyczne, księgi astronomiczne, geograficzne czy opracowania historyczne – na pewno zaciekawią zwiedzających. Znakomicie opracowane teksty opisujące dokonania medyków i omawiające poszczególne dzieła zaprezentowane w atrakcyjnej formie plastycznej przekażą solidną wiedzę historyczną na temat rozwoju medycyny w Gdańsku. Działający od XVI do XVIII wieku lekarze, praktycy i teoretycy, tacy jak: Johann Philip Breyne, Laurentius Eichstädt, Joachim Oelhaf, Johannes Placotomus, Johann Adam Kulmus i wielu innych, z niemałym trudem i wysiłkiem położyli podwaliny pod nowoczesną medycynę. Wielu z nich pracowało na dworach monarszych i magnackich, sławiąc dokonania gdańskiej medycyny.

dscn8207 dscn8208 dscn8214 dscn8220

Organizatorzy przygotowali katalog poświęcony wystawie.

Kuratorzy wystawy:

Małgorzata Buchholz-Todoroska, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Maria Otto, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Adam Szarszewski Gdański Uniwersytet Medyczny

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej

Źródła: materiały prasowe o wystawie, mng.gda.pl

Fot.: Dariusz Wierzański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*