Nurek amator odnalazł w Morzu Śródziemnym świetnie zachowany miecz krzyżowca

Z dna Morza Śródziemnego amator nurkowania wydobył miecz należący prawdopodobnie do krzyżowca. Wiek broni szacuje się na 900 lat, lecz broń zachowała się w świetnym stanie na co wskazuje Jakow Szarwit, szef wydziału archeologii w Izraelskim Urzędzie do spraw Zabytków.

Miecz, który należał prawdopodobnie do krzyżowca płynącego do Ziemi Świętej prawie tysiąc lat temu, został wydobyty z dna Morza Śródziemnego przez nurka o imieniu Szlomi Kacin. Taką informację przekazał w poniedziałek Izraelski Urząd do spraw Zabytków (Israel Antiquities Authority – IAA). Kacin, nurek amator, na co dzień  mieszkający w osadzie Atlit koło Hajfy, zauważył w trakcie nurkowania oprócz metalowych kotwic, fragmentów ceramiki również tajemnicze ostrze. Wkrótce okazało się, że ostrze jest częścią miecza. Broń zachowała się w idealnym stanie, przez co stanowi piękne i rzadkie znalezisko.

Metrowe ostrze, kabłąk i rękojeść miecza przyciągnęły uwagę nurka, badającego dno morza w pobliżu izraelskiego wybrzeża. Zagrzebaną dotychczas pod piaskiem pradawną broń odsłoniły prądy morskie. Szef wydziału archeologii w IAA, Jakow Szarwit, mówił pełen entuzjazmu „To było niesamowite zobaczyć taki piękny miecz. Pod muszlami i kamieniami, które były na dnie, znajdował się naprawdę dobrze zachowany miecz wykonany z żelaza. Głównie z żelaza, z wyjątkiem prawdopodobnie rękojeści, które zazwyczaj były robione z drewna lub innego materiału”. Następnie wyjaśniał „Wybrzeże morskie w tym miejscu pełne jest drobnych, naturalnych zatoczek, które zapewniały statkom schronienie podczas sztormu. Wokół większych zatok rozwinęły się osady i miasta portowe, w tym Atlit czy Dor”. Dodał przy tym informację, że takie warunki przyciągały statki handlowe, które pozostawiły po sobie liczne pamiątki, stanowiące dziś bogate znaleziska archeologiczne.

„Przypuszczamy, że ten rycerz pełnił służbę w cytadeli w Atlit, to niedaleko od tego miejsca. To początek badań, musimy go oczyścić, jeszcze wcześniej musimy go prześwietlić i wtedy uzyskamy więcej informacji na temat miecza. Może jest na nim napisane jakieś imię, może jest jakieś zdobienie i to też da nam więcej informacji o rycerzu, który dzierżył ten piękny miecz” wskazuje Szarwit. Ponadto zlokalizowanie historycznych pozostałości ukrytych na dnie morskim często stanowi wyzwanie ze względu na stale zmieniające się warunki otoczenia. Z tego względu przypadkowe odkrycia mogą mieć duże znaczenie. W wywiadzie przekazał także informacje, że „Geodezja podwodna jest dynamiczna. Nawet najmniejsza burza przesuwa piasek i jedne obszary na dnie morza odsłania, inne zakopuje. Dlatego niezwykle istotne jest zgłaszanie wszelkich znalezisk, które można udokumentować, by uzyskać jak najwięcej naukowych danych”

Wiek miecza szacuje się na około 900 lat. Kiedy zostanie oczyszczony i odrestaurowany, trafi do muzeum.

Źródło: tvn24.pl

Fot. Reuters

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*