Unikalny wrak bombowca wyłowiony z Kanału La Manche

Z dna kanału La Manche niedaleko angielskiego Portsmouth wyłowiono niezwykle cenny wrak samolotu bombowego. Jest to jedyny znany egzemplarz tej maszyny, która rozbiła się w tym miejscu w czasach II wojny światowej. Chodzi o Bombowiec torpedowy Fairey Barracuda, istny biały kruk wśród bombowców sprzed prawie 80 lat.

Odkrycia wraku bombowca dokonano już jakiś czas temu, podczas prac związanych z kładzeniem przewodów elektrycznych po dnie Kanału. Dokładna lokalizacja unikatowego samolotu owiana była jednak całkowitą tajemnicą, a to właśnie ze względu na charakter znaleziska i jego wartość. Niedawno jednak lokalizację tę ujawniono, kiedy wydobyto wrak na powierzchnię.

Jest to egzemplarz niezwykły nie tylko ze względu na swoją unikatowość. Fairley Barracuda zatonął i został wydobyty niemal w jednym kawałku, co w wypadku wraków samolotów wyławianych z mórz i oceanów wcale nie zdarza się tak często. Po tym jak przeprowadzone zostaną wszystkie konieczne prace konserwatorskie, bombowiec będzie można oglądać, jako eksponat w Royal Navy Fleet Air Arm Museum w Somerset.  

Źródło: BBC.com; divers24.pl

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*