PZL P.11c

Uruchomiono zabytkowy 9-cylindrowy silnik samolotu PZL P.11c

Po dwóch latach pieczołowitych prac restauracyjno-konserwacyjnych przy zabytkowym samolocie PZL P.11c udało się uruchomić 9-cylindrowy silnik.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest w posiadaniu jedynego na świecie egzemplarza samolotu myśliwskiego polskiej konstrukcji, który brał udział w kampanii obronnej 1939 roku.

Remont samego silnika trwał rok, a z pomocą przy tych pracach przyszedł pan Henryk Witwicki właściciel firmy ze Świdnika – specjalista od silników lotniczych.

9-cylindrowy gwiazdowy silnik był produkowany w polskich zakładach Skody na licencji silnik gwiazdowy Bristol Mercury IV S2 o mocy 500/550 KM.

Samolot jest eksponatem od 1963 roku, czyli od samego początku istnienia muzeum. Jego stan pozostawiał wiele do życzenia. Miał przestrzelone płaty oraz postrzelony silnik. Dzisiaj odzyskuje swój dawny blask. Również zostało mu nadane oryginalne malowanie i oznaczenia, gdyż był on w Eskadrze 2. Pułku Lotniczego stacjonującego na lotnisku Kraków – Rakowice.

Swój większy pokaz samolot będzie miła na Air Show w Radomiu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, gdzie będzie kołował na płycie lotniska przed główną trybuną.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Andrzej Włusek 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*