Ustalono pochodzenie kamieni tworzących Stonehenge

Naukowcom udało się ustalić skąd pochodzą tajemnicze błękitnawe bryły kamienne tworzące Stonehenge. Niestety rozwikłanie tej kwestii nie tylko nie przybliżyło nas do rozwiązania tajemnic budowli, ale zrodziło jeszcze więcej pytań.

Choć niebiesko- błękitne kamienie Stonehenge jak na Wyspy Brytyjskie wyglądają nader egzotycznie, to okazuje się, że nie przyleciały one z kosmosu, jak mogliby uważać niektórzy, a pochodzą z samych Wysp. Już jakiś czas temu ustalone, że pokłady skalne podobnego typu znajdują się na wzgórzach Preseli w zachodniej Walii i to stamtąd mogą pochodzić kamienie najbardziej znanej brytyjskiej budowli starożytnej. Jednak dopiero niedawno udało się dokładnie zlokalizować dwa kamieniołomy, skrywające skały tak podobne, pod względem struktury i budowy chemicznej, iż stwierdzono, że to właśnie one musiały być źródłem pochodzenia Stonehenge. Zrodziło to jednak pytania kolejne. Dlaczego przed ponad 5 tysiącleciami tak monstrualne bryły kamienia przewieziono z tak daleka? Nowe odkrycia przeczą, bowiem teorii o transporcie skał drogą wodną.

Przy okazji dowiedziono też, że metoda pozyskiwania budulca z tych kamieniołomów była bardzo prosta z uwagi na naturalne szczeliny. Dlatego też aż takie bryły można było pozyskać prehistorycznymi metodami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*