Uwarunkowania bezpieczeństwa na początku XXI wieku | Recenzja

P. Swoboda, A. Warchoł (red.), Uwarunkowania bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego na początku XXI wieku

W tym jednym opracowaniu znajdziecie tematy sztucznej inteligencji, geografii politycznej, nauronauk, walki informacyjnej, terroryzmu, teorii spiskowych, zarządzania kryzysowego,
czy zaburzeń depresyjno-lękowych i inne. Bardzo obszerna i bardzo wszechstronna praca, w której jest tylko jeden wspólny mianownik – bezpieczeństwo w początkach XXI stulecia!

Autorzy wprowadzają nas w materię zagadnień bezpieczeństwa na bardzo licznych jego płaszczyznach. Czasem nawet takich, które na pierwszy rzut oka z bezpieczeństwem się nie kojarzą. I tak w początkowych artykułach publikacji, bo jest ona zbiorem tekstów wielu autorów, pojawia się na przykład kwestia, która więcej może mieć wspólnego z informatyką, a mianowicie   sztuczna inteligencja (autorka używa skrótu SI, natomiast ja jako fanka science-fiction pozostanę przy anglojęzycznym skrócie AI). Odnajdziecie tam  – drodzy czytelnicy –  między innymi wyjaśnienia czym jest tzw. test Turinga. Wszystko to w skondensowanej formie, zrozumiałej dla czytelnika, a nawet trochę wciągającej. Niestety inne zagadnienia poruszone w artykule opisane były w sposób powierzchowny. Moim zdaniem nie były wystarczające by stanowczo odpowiedzieć na pytanie stawiane przez autorkę. Ale wiem, łatwiej krytykować, niż samemu zrobić.

Ponadto publikacja prowadzi nas też przez meandry zagadnień i definicji oraz definicji powiązanych z geografią polityczną. Z jej bardzo trudnymi terminami i definicjami. Co ciekawe nie jest to jednak zasypywanie czytelnika nadmiarem informacji, a  w miarę uporządkowane studium związków geografii politycznej i bezpieczeństwa. Mnie jako osobie mającej już do czynienia z geografią polityczną, tekst ten pomógł usystematyzować posiadaną wiedzę, ale również rozszerzył ją o nowe ciekawe aspekty. Dodatkowo chyba przypadkiem znalazłam w nim temat pracy magisterskiej. Tekst został urozmaicony mapami. Autor przedstawia też proste w odbiorze przykłady, które pomagają zrozumieć istotę rzeczy. 

Autorzy pokusili się też obardzo ciekawą analizę zagadnienia walki informacyjnej oraz czynników wchodzących w jej zakres. Przedstawili nam również pasjonujące sposoby zdobywania informacji, ich zakłócania oraz obrony informacyjnej.  A co ciekawe wszystkie niemal zagadnienia przeanalizowano na podstawie w miarę bieżących wydarzeń.

Bardzo dobrą częścią pracy jest miejsce, w którym autorzy wyjaśniają relację między mediami a Internetem. Zastanawiają się nad tym, czy Internet sprawia, że teorie spiskowe są bardziej popularne niż było to wcześniej. Przywołują teorie spiskowe i wykazują bliskie relacje populizmu z tymi teoriami właśnie. Autorzy poruszają jeszcze wiele innych pokrewnych i nie zagadnień, po które naprawdę warto sięgnąć do książki.

Na zakończenie całość opracowania została w syntetyczny sposób podsumowana.

Reasumując: W mojej opinii książka choć długa była naprawdę dobra. Przede wszystkim okaże się taka dla osób, które interesują się zagadnieniami bezpieczeństwa a pochłaniają książki, ponieważ ta jest w pewien sposób magiczna – czytasz i czytasz, i czytasz i końca nie widać. Ale zaufajcie mi, jest koniec. Jako, że jest to opracowanie zbiorowe nie trzeba jej czytać
w porządku zaproponowanym przez autorów.  Zdecydowanie nie jest to książka do leniwego wieczoru na kanapie z ciastkiem i kawą (coffee team!), ale można się z niej wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.  

Wydawnictwo: Avalon

Ocena recenzenta: 4/6

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*