Uzbrojenie Wehrmachtu│ Recenzja

U. Feist, Uzbrojenie. Wehrmacht. Tom 1

Jakiś czas temu recenzowałem album wydany przez wydawnictwo Vesper Niemieccy żołnierze II wojny światowej. Była to pozycja, co najwyżej średnia, która nie poradziła sobie z dobrym przedstawieniem tematyki uzbrojenia Wehrmachtu. Na rynku można znaleźć wiele książek dotyczących armii III Rzeszy. Czasami pozostaje wrażenie, że ilość tych prac, tłumaczeń, reprintów, wznowień… jest nieskończona. Pozostaje zatem pytanie: Jak tym razem z tą problematyką poradziła sobie praca Uwe Feista?

Jest to pierwszy tom z serii. Przedstawiono w nim broń strzelecką niemieckich wojsk lądowych. Pozycję na język polski przetłumaczył Leszek Erenfeicht. Autor chciał przede wszystkim przedstawić wyposażenie Wehrmachtu za pomocą obrazu. Pozycja jest niezwykle bogata w ilustracje, czarno-białe zdjęcia z epoki oraz kolorowe fotografie eksponatów, które przetrwały do naszych czasów. Znalazły się tutaj również ilustracje broni zachowanej w kolekcjach prywatnych.

Moim zdaniem, bardzo wartościowe są przedstawienia broni razem z używającymi ją żołnierzami. Dzięki temu, możemy nie tylko poznać samo uzbrojenie, lecz sposób w jaki je noszono oraz stosowano. Fotografia jest w tym aspekcie istotna. Z samych regulaminów wojskowych nie pozna się tego. Teoria i praktyka to czasem dwie różne przestrzenie.

Książka nie jest poświęcona tylko i wyłącznie samej broni. Możemy w niej znaleźć ładownice, kabury czy nawet paczki kartonowe, w które pakowano naboje. Również wachlarz przedstawionego uzbrojenia jest niezwykle szeroki od MG 34 przez zdobyczne PPSz 41 do pistoletów P.08 (Luger) i Beretta M.35. Praktycznie każda broń strzelecka używana przez niemieckich żołnierzy wojsk lądowych znajduje się w tej pozycji. Pozwala to czytelnikowi w szeroki sposób zapoznać się z wyposażeniem z II wojny światowej. Ciekawostką są modele eksperymentalne. Każde ze zdjęć jest opisane. W tych notkach zawarte są dane techniczne broni, na przykład kaliber używanego pocisku.

I tutaj przechodzimy do małego mankamentu tej pozycji. Nie wszystkie parametry zostały w niej przedstawione (np. prędkość wylotowa pocisku). Książki nie podzielono też na wyraźne części. Co prawda, pistolety są w jednym bloku. Jednak nie są wyraźnie oddzielone od karabinów. Mimo to czytelnik korzystający ze spisu treści nie będzie miał problemu w odnalezieniu interesującego go modelu broni. Przydałoby się również zamieszczenie szerszego komentarza dotyczącego przedstawionego uzbrojenia. Niestety, z samej pozycji nie uzyskamy wielu informacji świadczących o przydatności oraz skuteczności danej broni na polu walki czy popularności danego typu broni w poszczególnych typach jednostek.

Uzbrojenie. Wehrmacht. Tom 1 jest książką godną polecenia. Autor pracy poradził sobie znacznie lepiej z tematyką wyposażenia wojsk niemieckich niż publikacją Niemieccy żołnierze II wojny światowej. Przejrzenie tak bogatej kolekcji fotografii sprawi, że każdy może dobrze zapoznać się z wyposażeniem Wehrmachtu, skonfrontować z innymi wydawnictwami poświęconymi tej tematyce i być może zadumać się, kiedy osiągniemy taką ilość prac dokumentujących uzbrojenie i wyposażanie polskich sił zbrojnych czasów II wojny światowej?

Wydawnictwo: Vesper

Ocena recenzenta: 5/6

Błażej Jankowski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*