W Anglii małżeństwo hobbystów-detektorystów odnalazło średniowieczną, złotą Biblię

Niecodziennego odkrycia dokonała Buffy Winship Bailey i jej mąż Ian podczas poszukiwań prowadzonych na polu uprawnym. Charakterystyczny sygnał wykrywacza nie zapowiadał tak ważnego znaleziska, nawet po wydobyciu przedmiotu z ziemi pani Bailey początkowo nie wiedziała z czym ma do czynienia. Dopiero oczyszczenie znaleziska i dokładniejsze oględziny uświadomiły małżonków o wartości znalezionego obiektu.

Miniaturowa biblia, wykonana z 22- bądź 24-karatowego złota waży zaledwie 5 gramów. Prawdopodobnie widnieją na niej wizerunki świętych Leonarda i Małgorzaty, patronów dobrego porodu.

Odkrycie łączone jest z innym skarbem, Klejnotem z Middleham, który został odnaleziony w 1985 roku 60 kilometrów od miejsca, w którym małżeństwo Bailey odnalazło Biblię.

Oba przedmioty przez ekspertów są utożsamiane z Ryszardem III, który władał tamtejszymi terenami.

Julian Evan-Hart, związany z magazynem “Treasure Hunting” tak opisał Biblię: Dzieło ma charakter ikonograficzny i bardzo przypomina Klejnot z Middleham. Możliwe, że oba artefakty wykonał ten sam artysta. Ktokolwiek je zamówił, musiał być niesamowicie majętny. Książeczka datuje się na okres między 1280 a 1410 r. Istniejące wówczas prawo stanowiło, że jedynie szlachetnie urodzeni mogą posiadać złoto i złote przedmioty.

Aktualnie Biblia znajduje się w Yorkshire Museum.

źródła: kopalniawiedzy.pl, rp.pl
Fot. Buffy Winship Bailey

Przemysław Baron

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*