W Bielsku-Białej odnaleziono fundamenty budowli

Pozostałości te odnaleziono w pobliżu zamku rodu Sułkowskich

W pobliżu zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej odnaleziono pozostałości dawnych budowli – najstarsze odkryte pozostałości dotyczą murów obronnych z XV wieku. Odnalezione zostały również relikty kordegardy, a także pozostałości teatru książęcego i stajni z XIX stulecia. Budynki te istniały do 1836 roku, kiedy to zamek książąt Sułkowskich został dotknięty pożarem. Ponadto archeolodzy badają także fosę, w której odkryte zostały m. in. fragmenty kafli, a także monetę z połowy XVII stulecia.

Prace archeologiczne prowadzi grupa czterech badaczy, którymi kieruje Bogusław Chorąży. Archeolodzy przy odnajdywaniu fragmentów budowli korzystali z planu katastralnego miasta z 1831 roku, a więc z okresu 5 lat przed pożarem. Poszukiwania zostały sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Zamek książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej został wzniesiony w XIV wieku przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. W 1752 roku znalazł się w rękach rodu Sułkowskich. Własnością rodu było do 1945 roku – później zamek został przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Historyczne w Bielsku Białej.

Hubert Nowak

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*