W Chorwacji odkryto wrak statku z I wieku p.n.e.

Niedaleko wyspy Malat na Adriatyku odnaleziono wrak statku handlowego pochodzący z około I wieku p.n.e. Jest to kolejne w ostatnim czasie odkrycie wraku z czasów starożytności.

Wrak został odkryty podczas rekreacyjnego nurkowania jakie prowadzili członkowie lokalnego klubu. Statek zatonął w zatoce przy wyspie Malat na Adriatyku i spoczywał na głębokości około 20 metrów. Jest to bardzo spokojne miejsce i pozwoliło to na zachowanie się wraku wraz z ładunkiem w bardzo dobrym stanie. Zdaniem archeologów transportował on materiały konstrukcyjne, które miały służyć do budowy willi na wyspie. Na morskim dnie przy wraku znaleziono także między innymi rzędy ze stosami kostki brukowej.

Dino Taras z Muzeum Archeologicznego w Zadarze potwierdził, że miejsce jest właściwie nienaruszone i świetnie zachowane, dzięki czemu będzie stanowić znakomity materiał badawczy.

Badania wraku są obecnie w toku, być może już wkrótce poznamy kolejne informacje na temat statku, a także willi do budowy których miał się przyczynić.

Źródła: divers24.pl, croatiaweek.com
Fot. hrt.hr

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*