W Dąbrowie pasjonaci historii stworzyli muzeum

W Dąbrowie niedaleko Bartoszyc (woj. warminsko – mazurskie) można zwiedzać muzeum, które zostało stworzone przez pasjonatów historii ze stowarzyszenia Odkrywcy.  Niewielka ilość osób wie o istnieniu muzeum, a warto, gdyż jest wiele eksponatów do obejrzenia.

Dąbrowa to wieś leżąca w województwie warminsko – mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bartoszyce.

Muzeum w Dąbrowie nie jest trudne do zauważenia z racji tego, iż prowadzą do niego drewniane drogowskazy. W miejscu dawnego budynku gospodarczego są zgromadzone różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Możemy podziwiać tutaj także gabloty z dziesiątkami butelek. Jest również przedwojenny rower, drewniane kola wozów konnych oraz motocykl WSK, który został wydobyty z Łyny. Natomiast na podwórzu nieopodal budynku gospodarczego znajdują się sieczkarnie, rolnicze narzędzia i kierat z napisem ”Bartenstein” odlany w żeliwnym elemencie jego konstrukcji. Jest także drugi kierat z napisem ”Heilsberg” oraz maszyna o nieznanym przeznaczeniu z tabliczka znamionowa zakładu w Allenstein.

Wewnątrz znajdują się dziesiątki tysięcy różnych eksponatów. Znajdziemy tam m.in. stare radioodbiorniki, wagi z których część pochodzi z XIX w. Eksponaty prawdziwe i potwierdzone, gdyż daty produkcji zostały wyrzeźbione w ich drewnianych elementach. Również tablice emaliowane, które pochodzą z okresu sprzed II wojny światowej, tablice pochodzące z okresu PRL, w tym godła, szyld komendy MO, tablica granicy państwowej z dwiema przestrzelinami. I dodatkowo dwie podświetlane gabloty poświęcone eksponatom Bartoszyc.

Źródło: bartoszyce.wm.pl                                                                                        

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*