Odnaleziono ślady życia na arabskiej pustyni

Na pustyni Nefud odnaleziono 46 miejsc z przedmiotami z dalekiej przeszłości. Odkryto je w pozostałościach po dawnych jeziorach. Potwierdza to, że na terenie dzisiejszej pustynii żyli przodkowie ludzi.

Na pustyni Nefud w Arabii Saudyjskiej odkrytych zostało 46 miejsc, w których odnaleziono prehistoryczne przedmioty. Miejsca te zostały odnaleziono na terenie dawnych, wyschniętych już dziś jezior. Najwięcej przedmiotów stanowiły kamienne narzędzia, które były używane przez dawnych mieszkańców Ziemii. Datowane są one na okres od 1,8 miliona do 250 tysięcy lat temu, a więc okres dolnego paleolitu. Oprócz kamiennych narzędzi w miejscach na pustyni Nefud odkryto również skamieniałości zwierząt – odkryto m. in. takie skamieniałości geparda i słonia, których gatunki już wyginęły.

Badacze do wyschniętych dawnych jezior docierali za pomocą śmigłowców, a także pojazdów kołowych, które poradziły sobie w ciężkich warunkach terenowych, jakie występują na pustyni Nefud. Odkryte miejsca tylko potwierdziły, że dawniej na terenie obecnej arabskiej pustynii klimat był znacznie lepszy do życia.

Źródło: livescience.com
Fot: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*