Kałasznikow ze sztuczną inteligencją

Koncern zbrojeniowy Kałasznikow stawia na nowoczesną technologię. Wszczepienie sztucznej inteligencji doprowadzi do tego, że za kilka lat broń będzie zdolna do podejmowania autonomicznych decyzji.

Niebawem planujemy zaprezentować całą linię sprzętu wojskowego korzystającego z technologii sieci neuronowych – powiedziała agencji prasowej TASS szefowa biura prasowego Koncernu Kałasznikow, Sofia Iwanowa. Sztuczne sieci neuronowe to technologia, która działa na podobnej zasadzie jak ludzki mózg. System oparty na takim rozwiązaniu z czasem sam uczy się zleconego mu zadania.

Przykładowo, ciężki karabin maszynowy z odpowiednim modułem mógłby podejmować decyzję o tym, czy należy otworzyć ogień znacznie szybciej niż operująca nim załoga. Sieć takich karabinów, wymieniająca się zdobytą wiedzą, potrafiłaby spełniać swoje zadanie z jeszcze większą precyzją, 24 godziny na dobę, bez miejsca na błąd. Tyle akademickiej teorii.

Wszczepienie sztucznej inteligencji do broni czy też maszyny budzi niezadowolenie naukowców czy też wojskowych. Swoje negatywne nastawienie tłumaczą tym, że broń pozostawiona samej sobie może stać się nieprzewidywalna. Maszyna, nad którą straci się panowanie może podjąć działanie zupełnie sprzeczne od zaprogramowanego.

W wielu przypadkach sztuczna inteligencja wygrywa z ludźmi jeśli chodzi o symulację walk. Rok temu maszyna wygrała powietrzne potyczki z amerykańskimi pilotami myśliwców. Co więcej ludzie latali samolotami o lepszych parametrach niżto kierowane przez sztuczną inteligencję.

Rosjanie od lat chcą udowodnić, że są liderem technologicznym w wyścigu zbrojeń z innymi nacjami. W zeszłym tygodniu w Moskiewskim Instytucie Stali i Stopów (MISIS) zaprezentowano prototyp zbroi wyglądającej jak kostium żołnierza z filmu lub gry komputerowej. Został on wykonany z kombinacji lekkich, ale bardzo wytrzymałych materiałów. W skład zbroi wchodzi hełm z wbudowanym systemem łączności, a także specjalny silnik zewnętrzny, który ma ułatwiać żołnierzowi poruszanie się. Pracujemy nad koncepcją walki w przyszłości. Oto nasza wizja uzbrojenia, którą chcemy rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział Oleg Chikarev, zastępca szefa systemów uzbrojenia w instytucie. Kałasznikow też chce zostać liderem technologicznym.

Źródło: nt. interia.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*