W Elblągu odkryto pozostałości zamku krzyżackiego

Profesor dr. hab. Fabian Welc poinformował o odnalezieniu „Bramy Służebnej”, która należy do kompleksu zamku krzyżackiego. To pierwszy taki sukces , jaki odniosło Muzeum Archeologiczno – Historyczne.

Początki elbląskiego zamku sięgają 1237 roku, gdzie był jednym z największych w Prusach, a samo miasto, od wielu lat było ważnym miastem portowym Zakonu Krzyżackiego.

Zamek i osada, które rozrastały się w XIII w., służyły państwu zakonu krzyżackiego, jako swoista baza wypadowa, podczas podboju plemion pogańskich na Warmii.

W latach 1251 – 1309, gdzie miały miejsce obrady kapituły krajowej zakonu, budowla ta służyła też za polityczna stolice kraju.

W ramach krzyżackiej ekspedycji, zakon przejął Gdańsk w 1308 roku. Natomiast rok później, po przeniesieniu stolicy zakonu do Malborka, stracił na znaczeniu politycznym, choć nadal był uznawany za jedna z ważniejszych twierdz państwa zakonnego.

„Badanie georadarem świetnie się sprawdziło” – wyjaśnił Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum. I dodaje: „Teraz obejmiemy badaniami możliwie jak największy teren, na którym znajdował się dawny zamek”.

Źródło: strefahistorii.pl      

Fot. Wikimedia Commons – Browar (budynek podzamcza) z murem gotyckim.         

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*