Odkryto część ozdoby duńskiej szamanki wikińskiego króla Haralda Sinozębego

Podczas badań archeologicznych w fortecy Wikingów w Køge, w Danii znaleziono niewielki srebrny kawałek. Pasuje on do charakterystycznej broszki z Gotlandu, którą wcześniej odkryto w twierdzy Fyrkat w Hobro na północ od Borgring.

Grobowiec Fyrkat należał do jednej z najbogatszych kobiet w Danii, pochodzącej z czasów Wikingów. Była ona najprawdopodobniej szamanką lub czarownicą, o którą Wikingowie bardzo dbali i szanowali. Jeżeli ten srebrny, pasujący kawałek znaleziony w Borgring pochodzi z tej samej broszki, to sugeruje nam to, że ta kobieta podróżowała między zamkami, które najprawdopodobniej zostały wybudowane przez Haralda Sinozębego, króla Danii panującego między 958 a 987 r. n.e.

Ozdobną oprawę na broszkę odkryto w północnej bramie w Borgring, uważanej za główne wejście do twierdzy.

Początkowo naukowcy nie mogli rozpracować, skąd ona pochodzi. Okazało się, że jest to bardzo niezwykła biżuteria, z czego tylko jedna część została znaleziona w Danii: w grobowcu szamańskim w Fyrkat, powiedział Søren Sindbæk, profesor archeologii średniowiecza na Uniwersytecie w Aarhus w Danii. Sindbæk pomógł odkryć fortecę w 2014 r.

Żeńskie szamanki mogły przepowiadać przyszłość i rzucać zaklęcia. Źródła pisane opisują ich wysoką pozycję w społeczeństwie w tamtym czasie, a często były traktowane jak królowe.

Gotlandzkie pudełko na broszkę ma kształt podobny do pudernicy, co sugeruje, że mogła być używana do jej rytuałów.

Źródło: sciencenordic.com

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*