W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce | Recenzja

Jack Barsky, Cindy Coloma, W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce

Rodowity Niemiec pracujący dla Związku Radzieckiego w przesiąkniętych do cna kapitalizmem Stanach Zjednoczonych – wydawać by się mogło, że każdy z tych elementów wyklucza kolejny, ale nie w życiu, które pisze różne scenariusze i nie zawsze układa się tak, jak byśmy tego chcieli.

Albrecht Dittrich, obywatel NRD, niezwykle uzdolniony student chemii, człowiek o wybitnie jasnym umyśle był idealnym kandydatem na szpiega zasilającego szeregi KGB. Dittrich, a później Jack Barsky, swoje wspomnienia zawarł w książce „W głębokiej konspiracji”. Opowiada w niej o pobudkach, które kierowały młodym studentem chemii, kiedy podejmował najważniejszą decyzję w swoim życiu o zostaniu tajnym agentem; przeczytamy także o niezmiernie zawiłym życiorysie, ciągłym życiu w kłamstwie, próbach bycia normalnym człowiekiem, mimo niecodziennej „pracy”; w końcu jest to dzieło o człowieku samotnym, potrzebującym miłości, przyjaźni, bliskości Boga.

Jack Barsky ujął w swoich wspomnieniach najważniejsze i najciekawsze etapy swojego życia – od narodzin do lat, kiedy po byciu członkiem KGB zostały tylko obrazy w pamięci. Prosty język i płynne przechodnie od jednego wydarzenia do drugiego sprawiają, że oderwanie się od lektury jest prawie że niemożliwe. Nutka tajemnicy i narracja powodują u czytelnika żywe zainteresowania i nieodpartą ciekawość tego, co znajduje się w następnym rozdziale.

Dużym plusem publikacji jest to, że historia w niej zawarta nie ogranicza się wyłącznie do przedstawienia jej z perspektywy działań podejmowanych przez Dittricha jako szpiega. Jest to historia pogmatwanego życia prywatnego tajnego agenta, którego ambicja prowadzi coraz dalej. Podwójne małżeństwo, „porzucenie” matki i rodzeństwa, podszywanie się pod zmarłą osobę to tylko niewiele z licznych zawiłości życia Albrechta Dittricha vel. Jacka Barsky’ego.

Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto zainteresowany jest działalnością KGB, a także szpiegostwem w czasach zimnej wojny. Dzięki temu, że opowiada o tajemnicy, jest po prostu rewelacyjna.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Ocena recenzenta: 5/6

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*