W Izraelu odkryto twierdzę opisaną w Biblii

W Izraelu dokonano kolejnego historycznego odkrycia. Znaleziono bowiem pozostałości po twierdzy z XII w. przed Chrystusem, która została ona opisana w jednej z ksiąg Biblii.

Ruiny znajdują się w pobliżu miasta Kirjat Gat. Fortyfikacja ma wymiary 18×18 m. Miała wieże strażnicze w każdym z czterech rogów. Centralny dziedziniec był wyłożony kamiennymi płytami, a pośrodku zaś postawiono kolumny.

W pomieszczeniach fortecy odkryto także naczynia ceramiczne. Prawdopodobnie wykorzystywane były podczas rytuałów religijnych. Według archeologów, budowla została wybudowana przez Kananejczyków przy wsparciu Egipcjan. Służyła do celów ochronnych przed najazdami Filistynów.

Pochodząca z XII w. przed Chrystusem, twierdza opisana jest w biblijnej Księdze Sędziów. Odkrycie to rzuca nowe światło na burzliwa starożytną historie regionu, która została tam opisana.

Mieszkańcy Kanaanu toczyli walki z Izraelczykami i Filistynami. Izraelczycy osiedlili się w osadach w centrum pasma górskiego, natomiast Filistyni skupili się wokół południowej równiny wśród swoich wielkich założycielskich miast jak np.: Aszdod, Ekron, Aszkelon oraz Gat.

Obecnie fort znajduje się w strategicznym miejscu, które pozwala na nadzór drogi głównej znajdującej się między wybrzeżem, a równinami wewnątrz kraju.

Źródło: kopalniawiedzy.pl        

Fot. Ruiny datowane są na XII wiek p.n.e. (fot. Emil Aladjem/Israel Antiquities Authority)

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*