W Klasztorze św. Katarzyny trwa projekt odzyskiwania prastarych dokumentów

Od 2011 r. w Klasztorze św. Katarzyny trwa projekt odzyskiwania prastarych dokumentów. W klasztornej bibliotece przechowywane są setki manuskryptów zgromadzonych w okresie średniowiecza.

Klasztor św. Katarzyny u stóp egipskiej góry Synaj jest najstarszą w świecie funkcjonującą nieprzerwanie tego typu instytucją. Od sześciu lat prowadzone są prace nad odzyskaniem części dawno utraconych pism przy użyciu nowoczesnej techniki cyfrowej. Pergamin, na którym sporządzono około połowy znajdujących się w bibliotece rękopisów, można odzyskiwać, zeskrobując atrament i pisząc na oczyszczonej powierzchni. Pomimo tego zabiegi, poprzedni tekst nie znika. Pozostaje on na kartce jako słabo widoczny cień, który można przywrócić do życia za pomocą tzw. obrazowania wielospektralnego. Rejestruje ono światło widzialne, jak i nie widzialnie promieniowanie optyczne, o innym zakresie długości fal.

Jak poinformował Michael Phelps, kierownik prac, jak dotąd obrazowanie na 74 spośród 163 pergaminów ukazało, że około 6800 stron to palimpsesty z ukrytym tekstem. Do tej pory zidentyfikowano wymazane teksty z 10 językach spisanych między V a IX w.

Klasztor św. Katarzyny wznosi się na wysokości 1570 m n.p.m. w centralnej części Półwyspu Synaj. Prawdopodobnie jest to dokładne miejsce, gdzie Mojżesz objawił się Bóg w postaci Gorejącego Krzewu. Obecnie klasztor jest najstarszym działającym bez przerwy chrześcijańskim klasztorem, a zarazem najmniejszą diecezją na świecie.

Źródła: national-geographic.pl, egipt.info.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*