Niesamowite odkrycie w Lubaniu. Broń biała i palna w XIX-wiecznej studni

4 kwietnia w Lubaniu w trakcie prac archeologicznych wydobyto z XIX-wieczną studni około 50 sztuk broni palnej i białej oraz wiele innych rzeczy. Całkiem niedawno, choć w innej części miasta, znaleziono poniemiecką sztolnię.

Studnia należała do nieistniejącego już budynku Sali sportowej. Muzeum Regionalne w Lubaniu objęło nadzorem archeologicznym ten teren, gdyż planowana była budowa dużego parkingu.

W lutym 2018 Muzeum Regionalne dostało zlecenie na przeprowadzenie nadzoru archeologicznego w czasie prac budowlanych na placu przy ul. Piramowicza. Nadzór pełniony jest od początku inwestycji we wszystkich sektorach tego wykopu. Od początku było wiadomo, że na terenie budowy znajduje się XIX-wieczna studnia o głębokości około 7,5 metra. Oczywistym było, że jako jednostka pełniąca nadzór archeologiczny, będziemy musieli ją wyeksplorować. Te prace wykonaliśmy w dniach 3-4 kwietnia. W trakcie prac odkryliśmy depozyt w postaci zbioru broni białej i palnej przede wszystkim z XIX wieku i I wojny światowej. W studni znajdowały się również liczne przedwojenne hantle z pobliskiej sali sportowej oraz elementy radzieckiego uzbrojenia z czasów bitwy lubańskiej. Przedmioty zostały zdeponowane w magazynie zabytków i zostaną poddane konserwacji. Należy dodać, że prace były prowadzone zgodnie z metodyką prowadzenia badań archeologicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie studni znaleziono również amunicję i inne przedmioty z okresu II wojny światowej. Wszystkich zainteresowanych większą liczbą informacji zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się we wtorek 10 kwietnia o godz. 12:00 w Sali Ślubów lubańskiego ratusza. Wtedy także zostaną zaprezentowane wybrane zabytki – powiedział Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Nieoficjalne źródła donoszą, że biała broń może pochodzić z dawnej sali pamięci. Była ona zlokalizowana w budynku, w którym współcześnie jest MOPS. Prawdopodobnie broń ukryto w ostatnie miesiące II wojny światowej, przed bitwą pancerną o Lubań.

Na plac budowy parkingu wkroczyli saperzy, by usunąć znalezione niewybuchy. Ewakuowano blisko 70 osób, które mieszkają w pobliżu ulic Piramowicza i Szkolnej oraz pracowników w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Podjęliśmy dziś jeden granat kalibru 82 mm, jest to radziecki granat moździerzowy z czasów II wojny światowej oraz czerep granatu moździerzowego, jedną lotkę, czyli stabilizator granatu moździerzowego oraz granat polski wzór 33. Granat moździerzowy i granat ręczny nie były w najlepszym stanie, przy nieumiejętnym zachowaniu zagrożenie wybuchem było wysokie. Saperzy nie poprzestali na zabezpieczeniu granatów, przez kolejne kilkadziesiąt minut prowadzili poszukiwania przy użyciu urządzeń do wykrywania metali, gdyż w trakcie prac wydobyli kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej również z czasów II wojny światowej – wyjaśnił dowódca Patrolu Rozminowania, st. chor. szt. Radosław Mazur z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca.

Źródło: eluban.pl

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*