W Nazca odkryto ponad 50 nowych naziemnych rysunków

Podczas analizowania słynnych rysunków w Nazca, archeolodzy odkryli kolejnych 50 niezwykłych dzieł. Przedstawiają one między innym wojowników. Tajemnica tych rysunków pogłębia się.

Niektóre liczące zaledwie kilka centymetrów rysunki są trudne do zauważenia gołym okiem. Część z nowych 50, odnaleziono na zboczu góry. Jak powiedział archeolog Charles Stanish zostały już one odrestaurowane, wcześniej były prawie niewidoczne.

Najnowsze odkrycie nie zostało jeszcze zarejestrowane w peruwiańskim Ministerstwie Kultury. Nowe rysunki przedstawiają nie tylko figury geometryczne, ale również postacie ludzkie. Zostały wyryte w ziemi ponad dwa tysiące lat temu, a z biegiem czasu wiele z nich zostało zredukowanych do postaci zagłębienia w podłożu. Najnowsze analizy z wykorzystaniem dronów rzucają nowe światło na rysunki z Nazca.

Profesor Luis Jaime Castill Butters z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru w rozmowie z dziennikarzem National Geographic powiedział, że – większość z tych postaci to wojownicy.

Nowe odkrycie jest już chronione, mimo że nie zarejestrowane. Jest efektem tego, że  znajdują się na pustynnym płaskowyżu pomiędzy miastami Nazca i Palpa w regionie Ica w południowo-zachodniej części Peru, wśród geoglifów odkrytych wcześniej i wpisanych w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Naukowcy twierdzą, że niektóre z nowo odkrytych rysunków są starsze niż kultura Nazca, którą tworzyli preinkascy Indianie w latach  200-700. n.e. Archeolodzy ich powstanie przypisują na okres kultury Paracas i Topora. Linie Nazca zwykle składają się z wielokątów, podczas gdy kultura Paracas często przedstawiała na rysunkach ludzi. Nie ma jednak co do tego stuprocentowej pewności. Tak przyjęto, bo datowanie radiowęglowe wskazało na okres, w którym kultura Nazca istniała. Dodatkowo geoglify stylistycznie przypominają wzory na naczyniach wytwarzanych przez ludzi tej kultury.

Zabytki znajdujące się około 400 km na południe od Limy składają się głównie z figur geometrycznych. Najsłynniejsze z nich to koliber, małpa i pająk o powierzchni 750 km2. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czemu miały one służyć. Większość naukowców przypisuje im rolę rytualną. Rysunki z Nazca od lat uznawane są za jedne z najbardziej niezwykłych, tajemniczych i najważniejszych zabytków archeologicznych na świecie.

Źródła: wyborcza.pl, interia.pl

Fot.: fotografia poglądowa (Wikimedia Commons)

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*