Starożytne odkrycie w Parku Przyrody Telašćica

Zarząd Parku Przyrodniczego Telašćica poinformował o zakończeniu 10-dniowych prac wykopaliskowych. Jak się okazało, odnalezione przed rokiem nekropolia skrywały jeszcze jedną warstwę.
W ostatnim czasie na terenie Chorwacji udało się dokonać wielu wartościowych odkryć. W lipcu eksperci z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Zadarze odkryli artefakty liczące 3500 lat na terenie archipelagu Zadar. Już dwa miesiące później odkryte zostały 2000-letnie amfory w pobliżu wyspy Mljet.

Park Przyrody Telašćica podał do informacji fakt zakończenia wykopalisk trwających jedynie 10 dni. Prace trwały na odkrytym przed rokiem terenie średniowiecznych nekropoli, które jak się okazało skrywały  dodatkową warstwę pochodzącą z okresu późnej starożytności. Archeolodzy odnaleźli starożytny kompleks termalny, a w tym hypocaustum, czyli system centralnego ogrzewania stosowany w łaźniach termalnych jak i innych tego typu zakładach (rzadziej hypocaustum występowało również w domach zamożniejszych osób). System ten opierał się na przepływie gorącego powietrza przez gliniane rury, które umieszczone były pod poziomem podłogi bądź wewnątrz ścian co ogrzewało przestrzeń właściwą. Hypocaustum Stosowane od IV w. p.n.e. w starożytnej Grecji i od I w. p.n.e. w starożytnym Rzymie znacznie poprawiało jakość warunków życia ludzi.

Oprócz odnalezionej warstwy architektonicznej udało się również wydobyć i zabezpieczyć takie przedmioty jak np. ceramika, metalowe narzędzia oraz starożytne ozdoby szklane.

Źródła: facebook.pl, pp-telascica.hr

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*