W „niemieckim Stonehenge” odkryto ślady dużego obszaru mieszkalnego

W „niemieckim Stonehenge” leżącym w okolicach wsi Pömmelte natrafiono na ślady osadnictwa mieszkalnego, którego struktury pochodzą z różnych okresów czasowych. Miejsce to jednak w przeszłości mogło wyglądać zupełnie inaczej niż przypuszczano.

Ringheiligtum Pömmelte jest późnoneolitycznym kręgiem, który pochodzi z III tysiąclecia przed Chrystusem. Krąg ten odkryto w 1991 r., dzięki zdjęciom lotniczym wykonanym nieopodal wsi Pömmelte w Saksonii-Anhait. Składa się on z siedmiu kręgów palisad, rowów i wałów, gdzie umieszczono drewniane pale. Według naukowców Ringheiligtum Pömmelte to miejsce przeznaczone dla obserwatorium astronomicznego bądź tez jako centrum rytualne.

W trakcie wcześniejszych prac wykopaliskowych natrafiono m.in. na poćwiartowane zwłoki kobiet i dzieci, gdzie część z nich nosiła ślady po poważnych urazach czaszki czy żeber. Jednak nie wiadomo czy były to ofiary konfliktu między grupami, czy raczej rytuałów religijnych. Twierdzono, że było to sezonowe miejsce rytuałów, celebrowania świąt a także pochówków. Imponujące jest to, że nikt nie przypuszczał, żeby ktokolwiek tutaj w pobliżu mieszkał.

W maju 2021 r. rozpoczęto tutaj prace wykopaliskowe, gdzie odnalezione zostały pozostałości po 2 budynkach, 2 pochówki oraz 20 dodatkowych rowów. W trakcie poszerzania zakresu wykopalisk znaleziono   kolejne pochówki a także pozostałości po 80 mieszkaniach. Dokładnie zostało odnalezionych 130 miejsc, gdzie rzeczywiście mogli mieszkać ludzie.

Struktury domostw są pochodzą z różnych okresów. Niektóre z nich,  powstałe ok. 2800 r. p.n.e. ,odpowiadają okresowi budowy kręgu, a domy posiadają charakterystyczne cechy dla pucharów dzwonowatych. Budynki mieszkalne zostały zbudowane przez przedstawicieli kultury unietyckiej, czyli ok. 2200 r. p.n.e.

Prace związane z wykopaliskami potrwają tutaj do października. Badacze mają nadzieje na lepsze zrozumienie aspektu społecznego oraz religijnego kultury unietyckiej, a także na próbę  określenia związku między osadą a rytualnym kręgiem. 

Źródło: kopalniawiedzy.pl                                                                                      

Karolina Deska

Fot.: Rekonstrukcja Ringheiligtum Pömmelte, © Ancient Origins

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*