W Nowej Zelandii odkopano kopalnię pochodzącą sprzed 136 lat

Pracownicy firmy IFS Growth zajmującej się opieką nad lasami w nowozelandzkim regionie Waikaia, wspólnie z pracownikami firmy Kopuwai Consulting, dokonali odkopania kopalni złota. Kopalnia znajduję się w lesie niedaleko miasta Wakaia. Dzięki informacją zawartym w prasie pochodzącej z końca XIX wieku udało się ustalić, że kopalnia została wybudowana w roku 1882.

Waikaia to miasto i region na południu Nowej Zelandii. Stałym elementem krajobrazu tego regionu są lasy oraz tarasowane stoki. Pod koniec ubiegłego roku z inicjatywy zajmującej się opieką nad lasami firmy IFS Growth podjęto działania zmierzające do odnalezienia i odkopania znajdującej się w okolicy kopalni złota. O pomoc w nich poproszono firmę Kopuwai Consulting, świadczącą usługi archeologiczne. Początkowo nie dostrzegano żadnych śladów kopalni. W jej zlokalizowaniu pomogły dopiero stare zdjęcia wykonane z samolotu. Co interesujące pośród osób zamieszkujących w okolicy nie udało się znaleźć nikogo kto pamiętałby o istnieniu tej kopalni. Więcej informacji na jej temat udało się uzyskać dopiero na podstawie archiwalnych artykułów z gazet wydanych w ostatniej dekadzie XIX wieku. Gazeta Mataura Ensign podała 3 sierpnia 1897 roku informację o sprzedaży kopalni. W artykule na ten temat wspomniano, że kopalnia miała wtedy 25 lat. Z innego artykułu wiemy, że w ciągu pięciu lat, do początku 1897 roku w kopalni udało się wydobyć 42 uncje złota.

Poszukiwania pociągnęły za sobą konieczność wstrzymania prac związanych ze żniwami. Pomimo tego James Treadwell, szef wykonawczy IFS Growth powiedział, że jego firma jest zadowolona z faktu, iż mogła pomóc w zabezpieczeniu dziedzictwa narodowego.

Obecnie trwają prace archeologiczne zmierzające do skatalogowania i zabezpieczenia wydobytych pozostałości.

Źródło: stuff.co.nz

Fot.: fotografia poglądowa (Wikimedia Commons)

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*