Odkryty w Peru relief liczy około 3800 lat. Gest ropuchy zdaniem ekspertów ogłasza przybycie wody. Nie jest to pierwsza płaskorzeźba odkryta w tym miejscu.
Osobliwą dekorację znaleziono na murze starożytnego miasta, które zamieszkiwane było przez lud Caral. Ruiny, na których znajduje się obecnie stanowisko archeologiczne Vichama, znajdują się około 150 kilometrów od Limy, stolicy Peru.
Doktor Ruth Solís, dyrektor wykopalisk, twierdzi, że płaskorzeźba przedstawia zapowiedź przybycia wody poprzez deszcz. Mówi o znaczeniu wody w czasach kryzysu i refleksjach, które możemy z tego mieć – dodała archeolog Tatiana Abad.
W Vichama wykopaliska trwają już od 2007 roku, stopniowo dostarczając nowych informacji na temat tego starożytnego miasta. Niedawno odkryto w tym miejscu inną płaskorzeźbę, przedstawiającą dwa węże pełzające pomiędzy czterema ludzkimi głowami. Węże zdają się wskazywać na coś, co może być nasionami. Zdaniem Abad węże reprezentują bóstwa wodne, które nawadniając ziemię sprawiają, że nasiona dają plony.
Starożytne miasto dostarcza nam wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. O zamieszkującym je ludzie Caral wiemy obecnie bardzo mało. Miasto zostało zbudowane według planu, a architektura zdaje się być dość zaawansowana. Do jego upadku mogła się przyczynić zmiana klimatu, bowiem ten rejon Peru jest obecnie dość suchy. Zdaniem badaczy upadek ten nastąpił około 1600 lat p.n.e.
Lud Caral jest uważany za jedną z najstarszych prekolumbijskich cywilizacji. Niewykluczone, że to właśnie ten lud stosował kipu (inaczej quipu albo khipu), czyli specyficzną formę zapisu za pomocą sznurków z supełkami. Zdaniem niektórych badaczy może to być jeden z najstarszych systemów zapisywania informacji na świecie. Wykopaliska prowadzone na stanowisku Vichama mogą nam pomóc lepiej poznać ten starożytny lud.
Źródła: news.sky.com, bbc.com, wikipedia.org
Bartłomiej Kmiecik