W Płowdiwie znaleziono fragmenty dwunastowiecznej ceramiki pochodzącej z Egiptu

W trakcie archeologicznych prac ratunkowych prowadzonych przez bułgarskich archeologów w mieście Płowdiw znaleziono fragmenty nietypowej egipskiej ceramiki wykonanej ze specjalnej porcelany o charakterystycznym metalicznym połysku. Znalezisko jest datowane na przełom XII i XIII wieku. Odkryto również kilka warstw drogi pochodzącej ze starożytności.

W pierwszych dwóch tygodniach kwietnia bieżącego roku w bułgarskim mieście Płowdiw przeprowadzono archeologiczne prace ratunkowe na obszarze prywatnej parceli przeznaczonej pod zabudowę. Parcela położona jest w pobliżu kościoła św. Mariny. W starożytności i średniowieczu w tym miejscu znajdował się jeden z głównych placów ówczesnego Philipopolis. W wyniku prac udało się znaleźć fragment ceramiki wykonanej z nietypowej porcelany o fakturze z charakterystycznym metalicznym połyskiem. Ustalono, że pochodzi on z końca XII wieku lub początku XIII. Był to początek okresu istnienia Drugiego państwa bułgarskiego, które funkcjonowało między 1185 a 1396 rokiem. Jest to fragment talerza pochodzącego z Egiptu. Zawiera wyobrażenie twarzy mężczyzny.

Archeolodzy zwracają uwagę na nietypowy charakter owego znaleziska. Nietypowe jest pochodzenie talerza, ale również sam fakt, iż jest to talerz podczas gdy wówczas na tym obszarze popularne było używanie misek, o czym świadczy ich częste występowanie pośród znalezisk archeologicznych. Miejsce, w którym znaleziono ceramikę wygląda jak pozostałość piwnicy luksusowego, średniowiecznego budynku. Oprócz fragmentu ceramiki znaleziono tam również kilka fragmentów kolorowych murali. Archeolodzy postanowili odnaleźć jak najwięcej z nich aby móc odtworzyć motywy, które przedstawiały. Udało się odnaleźć także trochę artefaktów średniowiecznego życia miejskiego takich jak monety, aplikacje pasków, ciężarki oraz szklane bransoletki. Będą one stanowiły wskazówkę pomocną przy datacji pozostałych znalezisk, gdyż odzwierciedlają zmiany trendów modowych.

Prace pozwoliły również odsłonić kilka warstw pobliskiej drogi. Jej rodowód sięga czasów antycznych, jednakże jak dotąd udało się dotrzeć jedynie do warstw pochodzących z czasów średniowiecza. Planowane są dalsze prace, docelowo z zamiarem dostania się do warstwy sterylnej (nienaruszonej działalnością człowieka).

Opisane powyżej odkrycie nie jest kolejnym, które zostało dokonane na terenie Płowdiwu w ostatnim czasie. Niedawno informowaliśmy na stronach naszego portalu o odkryciu rzymskiego grobowca na terenie Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie.

Źródło: archeologyinbulgaria.com

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*