W południowej Turcji odkryto ruiny bizantyjskiej kaplicy i rzymskiej mozaiki

Archeolodzy prowadzący badania w okręgu Elbeyli w Kilis, w południowej Turcji odnaleźli pozostałości liczącej 1600 lat bizantyjskiej kaplicy. Podczas prowadzonych wykopalisk odkryto również fragmenty rzymskiej mozaiki podłogowej oraz starożytnego napisu z okresu bizantyjskiego.

Ruiny bizantyjskiej kaplicy zostały odkryte dzięki działaniom tureckich sił bezpieczeństwa, które ustaliły, że na terenie okręgu Elbeyli (prowincja Kilis) w południowej Turcji prowadzone są nielegalne wykopaliska. O zaistniałej sytuacji natychmiast poinformowano Wojewódzką Dyrekcję Kultury i Turystyki, która wysłała na miejsce nielegalnej eksploracji ekipę archeologów. Rzymska mozaika podłogowa, która uległa częściowemu zniszczeniu, została odpowiednio zabezpieczona i przetransportowana w inne miejsce. Prowadzone są dalsze badania archeologiczne, dzięki którym być może uda się odnaleźć więcej fragmentów tej zabytkowej podłogi, której pochodzenie jest obecnie przedmiotem szczegółowej analizy naukowej.

Prowincja Kilis, na terenie której dokonano odkrycia zabytkowych ruin na przestrzeni dziejów stała się kolebką wielkich cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu, obszar ten znajduje się w północno – zachodniej części tzw. Mezopotamskiego Żyznego Półksiężyca. Wcześniejsze wykopaliska ujawniły ślady pobytu na tym terenie proroka Abrahama, natrafiono również na skarby pochodzące z czasów Aleksandra Wielkiego. Kilis jest także miejscem gdzie znajduje się jeden z największych w Turcji starożytnych kopców ziemnych zwany Oylum Hoyuk wraz z pozostałościami z epoki brązu w postaci glinianych tabliczek z pismem klinowym oraz pieczęci królów hetyckich.

Turecka prowincja Kilis słynie nie tylko z bogatej i zróżnicowanej historii, w ostatnim czasie zyskała sławę przede wszystkim za sprawą przyjęcia tysięcy uchodźców z Syrii, szukających schronienia przed wojną.

Zenon Purta

Fot: Haga Sophia – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*