W południowo-zachodniej Nigerii odkryto wytwórnię szkła sprzed 1000 lat

Odkrycie na terenie południowo zachodniej Nigerii w Afryce Zachodniej skarbu w postaci około 13 000 kolorowych szklanych paciorków pochodzących sprzed 1000 lat dowiodło istnienia na tym obszarze jednego z pierwszych miejsc, w których opanowano do perfekcji sztukę wyrobu szkła.

Na terenie starożytnego miasta IIe – Ife w południowo zachodniej Nigerii archeolodzy dokonali odkrycia niezwykłego skarbu, składającego się z prawie 13 000 kolorowych szklanych paciorków,  z 812 fragmentów tygli,  z 403 fragmentów cylindrów ceramicznych, z około 3 kilogramów szklanych odpadów i z prawie 14 000 fragmentów ceramiki. Wstępnie ustalono wiek odnalezionych przedmiotów na około 1000 lat. Dokonane odkrycie zdaniem naukowców dowodzi istnienia na tym terenie jednego z pierwszych miejsc w Afryce Zachodniej, gdzie opanowano dosyć skomplikowaną jak na owe czasy sztukę produkcji szkła. Mieszkańcy starożytnego miasta IIe – Ife, z którego wywodzi się lud Joruba, nauczyli się wytwarzać szkło z wykorzystaniem lokalnych surowców. Świadczy o tym występowanie na tym terenie bogatych złóż piasku glinowego, niezbędnego do produkcji szkła. Z wyprodukowanego szkła miejscowi rzemieślnicy wytwarzali biżuterię w postaci odnalezionych szklanych paciorków (większość z nich miała mniej niż 5 mm długości) w kolorze niebieskim, zielonym, czerwonym, żółtym lub składającym się z kilku barw. Odkryte paciorki zostały nazwane przez archeologów tzw. paciorkami rysowanymi. Przemawia za tym fakt, iż rzemieślnicy stosowali specjalną technikę polegającą na wykorzystaniu pęcherzyków powietrza do wykonania w szklanych kulkach otworów. Podobna technika wykonywania otworów w koralach została odkryta znacznie wcześniej np. w Indiach, lecz biorąc pod uwagę odległość pomiędzy Indiami a obecną Nigerią uczeni doszli do wniosku, że była ona lokalnym osiągnięciem.

Opanowanie przez ludy Afryki Zachodniej technologii wyrobu szkła wpłynęło na rozwój handlu tym towarem. Dowodem na to są szklane paciorki wytworzone z tych samych komponentów                 a znajdowane na terenie Senegalu, Mali i wzdłuż brzegu rzeki Niger. Odkrycia te pokazują, że ludy Afryki Zachodniej były bardziej rozwinięte technologicznie niż dotychczas sądzono. Według opinii jednego z naukowców w przypadku dokonanego odkrycia mamy do czynienia z wyrafinowanym rękodziełem, które zostało wytworzone przez osoby bardzo dobrze znające się na swoim rzemiośle.

Źródło: livescience.com

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*