W Scapa Flow odkryto wrak niemieckiej łodzi z I wojny światowej

W okolicy Orkadów odkryto nierozpoznany  wrak niemieckiej łodzi z okresu I Wojny Światowej.

Uważa się, że wrak należy do mniejszej łodzi, której zadaniem było przewóz towarów na pokład większych jednostek. Prawdopodobnie zatonął wraz ze swoim macierzystym okrętem w roku 1919, kiedy to niemiecka flota została pokonana.

Załoga z łodzi nurkowej Orkney’a MV Valkyrie zobaczyła na sonarze jakiś obiekt. Spodziewali się, że to bryła siatki wyrzutowej przeciwko torpedom. Jednakże odkryli wrak łodzi, który spoczywał tam przez prawie 100 lat.

Szefowa załogi nurków, Hazel Weaver, powiedziała: jest wiele kupek stalowych wysięgników wyrzuconych po I wojnie światowej i drugiej wojnie światowej w Scapa Flow i zakładaliśmy, że to była stos.

Jeden z nurków zaproponował, że popłynie zbadać odkrycie. Był pod wodą jakąś godzinę. Wrócił na powierzchnię ze zdjęciami i był bardzo podekscytowany. Po konsultacjach z Kevinem Heathem z lokalnej firmy nurkowej Sula Diving dowiedzieli się, że to może być mała łódź należąca przed laty do niemieckiej floty.

19 czerwca 1919 roku na dnie Scapa Flow znalazło sie 50 okrętów należących do niemieckiej floty wojennej. Część z nich została wydobyta w późniejszym okresie. Jednakże miejscowi mówią, że nadal na dnie spoczywa siedem statków.

Fot.: SIMON BROWN/DEEP3D.CO.UK

Błażej Filipiak

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*