W Walimiu zamiast tunelu… droga

Znane są już wyniki badań georadarem i magnetometrem miejsc w Walimiu, gdzie miał być zamaskowany tunel kolejowy.

Na niemieckiej mapie Walimia z 1926 roku widać torowisko biegnące w kierunku wzgórza. Na mapach z późniejszych lat po torowisku nie ma już śladu. Tymczasem pojawiły się informacje o istnieniu tunelu, który miał być zamaskowany pod koniec wojny. Informacje miało potwierdzić w swoich relacjach kilku autochtonów.

Badania terenu przy użyciu magnetometru wykazały anomalie w dwóch miejscach. Niestety nie były to wskazania ukrytego terenu, tylko przebiegającej w tych miejscach drogi, zaznaczonej m.in. na mapie Walimia z 1860 r. Z uzyskanych przez portal informacji wynika, że swoje usługi w zakresie bezinwazyjnego badania terenu zaproponowali władzom Walimia przedstawiciele miesięcznika Odkrywca. Władze Walimia zaprosiły również do współpracy naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Na razie w ramach działań, które mają potwierdzić lub wykluczyć istnienie tunelu kolejowego w Walimiu, na zlecenie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu wykonanych zostało siedem odwiertów, a na zlecenie Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu badania terenu z użyciem georadaru i magnetometru. Nie przyniosły one jednak żadnego przełomu w sprawie.

Źródło: walbrzych.naszemiasto.pl

Red. A. Grochowicz
Zdj Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*