W Zamku Książ wykują nowe wejście do podziemia

W Zamku Książ ma powstać nowe wejście, dzięki któremu będzie można jeszcze lepiej podziwiać jego podziemia.

Anna Żabska, która jest prezesem Zamku Książ podpisała umowę na budowę nowych wejść do podziemi znajdujących się pod Zamkiem. Przetarg wygrała firma TBS GB, która wykona projekt za 3,5 miliona złotych brutto. Tym samym pierwotnie przewidziana kwota na ten cel została przekroczona o 850 tysięcy złotych. Na wyłonienie wykonawcy potrzeba było aż 3 przetargów i poprawiania technologii wykonania inwestycji.

Zgodnie z umową podpisaną 27 lutego, do września 2018 roku na północnym dziedzińcu Zamku powstać ma szyb o głębokości ok. 50 metrów. Zostaną wybudowane klatki schodowe, prowadząca do znajdujących się niżej podziemi. Mają one łączyć taras północny Zamku z poziomem -50 podziemi. Prace muszą być prowadzone z największą starannością z uwagi na bezpośrednią bliskość zamku. Szyb ma zostać wybudowany za pomocą mikro wybuchów.  Projekt ma na celu udostępnienie podziemi turystom.

Wykonanie klatek schodowych było konieczne z uwagi na brak zgody Nadleśnictwa Wałbrzych na wprowadzenie ruchu turystycznego do Książańskiego Rezerwatu Przyrody, w którym położony jest Zamek Książ i wejścia do podziemi. Zakaz tłumaczono zagrożeniem dewastacji rezerwatu, jakie  mogłoby mieć miejsce po udostępnieniu drogi setkom tysięcy turystów, którzy będą odwiedzać Książ.

Źródło: dziennik.walbrzych.pl
Fot: Wikimedia Commons

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*