Wałbrzych podbije internet swoimi zabytkami?

Opuszczone miejsca od zawsze interesowały turystów. Pozostawione na pastwę losu stare szpitale, fabryki, warsztaty, koszary czy inne miejsca o bogatej historii są celem bardzo wielu poszukiwaczy, którzy starają się znaleźć alternatywę wobec klasycznej turystyki. Do takich osób trafić chce Wałbrzych ze swoim nowym, wirtualnym projektem.

Retrotyzorium.pl to cyfrowa baza zabytków techniki Aglomeracji Wałbrzyskiej. Realizowana jest ona w ramach współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu zebrane mają zostać wszystkie zapomniane cuda techniki : od zapuszczonych kopalń po zakłady ceramiczne i warsztaty. Nad projektem pracuje regionalista Maciej Mądry, który podkreśla, że jest to rzecz absolutnie innowacyjna. W rozmowie z Radiem Wrocław zaznacza, iż: „Wiele osób zapomina, albo po prostu, nie wie że Wałbrzych wraz z aglomeracją, był kolebką wielu pionierskich i unikatowych na skalę światową rozwiązań technicznych. Na przykład Lisia Sztolnia (…), przepędzalnia Albertiego(…), Śląska Kolei Górska – pierwsza zelektryfikowana górska linia kolejowa w Niemczech. Jest masa takich rzeczy (…)”.

Wiadomo, że projekt ma być ukończony jeszcze w tym roku. Dziś zaniedbane i straszące budynki mają „odżyć”, ale już w zupełnie innej roli – unikatowych na skalę europejską obiektów turystycznych.

Źródło : www.radiowroclaw.pl

Fot.: Bartek Wawraszko (Wikipedia Commons)

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*