Karabiny MG 34 w przesyłce kurierskiej

W czasie kontrolowania przesyłek kurierskich funkcjonariusze Krajowej Administracji  Skarbowej w Białymstoku natrafili na 3 karabiny maszynowe MG 34 z czasów II wojny światowej. Broń nadano na Łotwie, a jej miejscem docelowym miała być Wielka Brytania.

Karabin maszynowy MG 34 (Maschinengewehr 34) powstał w latach 30. XX wieku.
Produkowali go Niemcy. Był uniwersalny i szybkostrzelny. Korzystały z niego wszystkie formacje wojskowe: lotnictwo, Wehrmacht, marynarka wojenna i wojska pancerne. Użytkowano go do 1943 roku, kiedy został zastąpiony MG 42.

Pracownicy białostockiej KAS, w czasie kontroli paczek w oddziale jednej z firma kurierskich, natrafili na nietypową przesyłkę. Na paczce nie widniała żadna informacja o zawartości. Została nadana na Łotwie i zmierzała do Wielkiej Brytanii. Okazało się, że w środku znajdują się trzy karabiny maszynowe MG 34.

W tej sprawie zostało wszczęte powstępowanie z powodu podejrzenia naruszenia przepisów o prawidłowości przesyłania i przewożenia broni i amunicji. Zabytkowe karabiny zostały zabezpieczone, a Krajowa Administracja Skarbowa w Białymstoku planuje nawiązać współpracę ze służbami na Łotwie. Prawdopodobnie broń przesyłano nielegalnie.

Źródło: podlaskie.kas.gov.pl
Fot. podlaskie.kas.gov.pl

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*