Walkiria 2016 z pięcioma czołgami i widowiskiem historycznym

W dniach 23-24 lipca w Parczu k/Kętrzyna odbędzie się VII edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, najbardziej widowiskowej inscenizacji historycznej na Mazurach. Największą atrakcją będzie widowisko historyczne „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni” z udziałem oryginalnych czołgów historycznych, oryginalnej broni i artystycznej pirotechniki.

W tegorocznej Walkirii wezmą udział najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, Żołnierzy Radzieckich oraz Żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i polskich milicjantów.

Aż pięć czołgów – najwięcej w historii „Walkirii”

Na Walkirii 2016 będzie można zobaczyć sprzęt i grupy rekonstrukcji historycznej, które dotychczas nie były prezentowane na żadnej imprezie historycznej w regionie. Przez dwa wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć w akcji, a także dotknąć czołgów, które zapisały się wielkimi literami na kartach historii. Na placu boju stanie w tym pięć kolosów: niemiecki Panzerkampfwagen V Panther, dwa egzemplarze czołgów T-34, kultowy T-55, a także wciąż używany na wielu frontach T-72.

 

Widowisko historyczne na najwyższym poziomie

Największą atrakcją Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria” 2016 będzie organizowane w niedzielę o godzinie 15.00 widowisko historyczne nawiązujące do walk z udziałem Żołnierzy Wyklętych i Polskiego Ruchu Niepodległościowego. W widowisku wezmą udział czołgi, a scenariusz zostanie oparty zarówno na rzeczywistej historii jak również zostaną zaprezentowane wariacje możliwych wydarzeń. Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie”. Aktorami wydarzenia będą członkowie najlepszych grup rekonstrukcji historycznej w Polsce. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika filmowa z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w

oryginalną strzelającą broń odtwarzanego okresu. Zostanie ona również udostępniona chętnym na strzelnicy z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa).

Za narrację podczas „Walkirii” odpowiadają eksperci z zakresu historii wojskowości i autorzy wielu publikacji naukowych wyspecjalizowani w prowadzeniu widowisk historycznych.

Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych

Oprócz widowisk historycznych organizowanych w Mazurskim Muzeum Militariów i Mazurolandii w Parczu k/Kętrzyna organizatorzy przygotowali szereg niemniej ciekawych wydarzeń towarzyszących w Kętrzynie. Największym z nich będzie I Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe” organizowany w Kinie Gwiazda oraz na Zamku Krzyżackim. Od piątkowego południa do niedzielnego wieczoru na Zamku w Kętrzynie trwać będą projekcje organizowane w ramach paneli tematycznych „Młodzi o historii” i „Dokumenty historyczne”. W sobotę od godz. 10.00 do 22.00 w Kinie Gwiazda odbywać się będą projekcie najciekawszych filmów o tematyce Historycznej, a także panele dyskusyjne z twórcami, aktorami, reżyserami czy producentami. W planie Festiwalu znalazły się m.in. spotkania z twórcami filmów: Karbala, Powstanie Warszawskie, Niewinne, Tajemnica Westerplatte, Myszy Strajkują oraz Dywizjon 303, którego produkcja ruszy w sierpniu br. Podczas gali finałowej nastąpi wręczenie nagród dla twórców krzewiących postawy patriotyczne i kultywujących historię Polski w filmach i produkcjach telewizyjnych. Gośćmi festiwalu będą m.in. Krzysztof Kowalewski, Marcin Kwaśny, Jacek Samojłowicz, Magdalena Zimecka i Robert Żołędziewski. Wstęp na projekcje będzie bezpłatny.

Koncert „Offensive of Rock” i defilada historyczna

W piątek 22 lipca od godz. 17.00 w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się druga edycja koncertu otwierającego cały mazurski weekend historyczny pn. „Offensive of rock”. Line up wydarzenia stanową zespoły Forteca, Prolataryat i ARMIA. Taki dobór artystów gwarantuje mocne rozpoczęcie „Walkirii”. W sobotę w godzinach porannych rekonstruktorzy „Walkirii” wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta trasą Szpitalna – Skłodowskiej Curie – Wojska Polskiego – Sikorskiego – pl. Piłsudskiego. Defilada zakończy się kilkunastominutową potyczką w przestrzeni miejskiej – dlatego defilada odbędzie się w cyklu bojowym z pełnym wyposażeniem! Wstęp na koncert i oglądanie defilady będą bezpłatne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*