Odtworzono twarz XIV-wiecznego króla Szkocji, Roberta Bruce’a

Brytyjscy naukowcy i badacze z uniwersytetów z Glasgow i Liverpoolu odtworzyli metodą cyfrową twarz szkockiego króla Roberta Bruce’a. Król ten przywrócił niepodległość Szkocji w XIV wieku wygrywając powstanie przeciw Anglikom.

Zespół badaczy pod kierunkiem Martina MacGregora University of Glasgow i prof. Caroline Wilkinson, Liverpool John Moores University przeprowadzili rekonstrukcję twarzy „ojca Szkotów” – Roberta Bruce’a. Z źródeł historycznych jest wiele informacji na temat jego walki narodowowyzwoleńczej i rządów, ale opisy jego wyglądów nie ujrzały dnia dzisiejszego. Rekonstrukcja twarzy odtworzono na podstawie odlewu czaszki z Hunterian Museum w Royal Collage of Surgeons. Odlew ten pochodzi z lat 20 XIX wieku na podstawie czaszki wydobytej z mauzoleum szkockich monarchów w Dunfermline Abbey.

Badacze dokładnie odtworzyli rysy twarzy jak i strukturę mięśni. Aczkolwiek niemożliwe było pobranie próbek DNA gdyż szczątki króla prócz jednej kości nie zachowały się po dziś dzień. DNA pomogłoby ustalić kolor włosów, oczu i skóry. Ostatecznie za pomocą zaawansowanej technologii CGI wygenerowano komputerowy obraz twarzy. Na wygenerowanym obrazie Robert Bruce był dobrze zbudowanym mężczyzną. Zniekształcenia w okolicy nosa i szczęki potwierdziły, że cierpiał na jakąś chorobę. Prawdopodobnie trąd, którego nabawił się podczas licznych podróży.

Robert Bruce urodził się w 1274 roku. Był synem Roberta Bruce’a i Małgorzaty Carrik. Ojciec był pochodzenia normańskiego, a matka celtyckiego. W 1296 roku po podbiciu Szkocji przez Anglików wybuchłu powstanie narodowowyzwoleńcze, którego przyszły król nie poparł. Jednakże w 1306 roku ogłosił się królem Szkocji. Zaczął prowadzić czynny udział w powstaniu przeciw Anglikom. Finalnie pokój edynburski zawarty w 1328 roku wyzwolił Szkocję spod angielskiej dominacji. Jest uważany za dobrego i sprawiedliwego króla, który rozwinął handel i rzemiosło. Zmarł rok po zawarciu pokoju mając 55 lat.

Źródło: historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*