Warszawskie Dni Kawaleryjskie | Patronat medialny

W dniach 5 -11 maja w Łazienkach Królewskich odbędą się Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Organizatorem imprezy jest Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, obchodzący 10 rocznicę swojego powstania. Zaplanowano szereg atrakcji takich jak – zawody z władania lancą i szablą, pokazy filmów o tematyce kawaleryjskiej, spotkania z wybitnymi znawcami przedwojennej kawalerii, dynamiczne pokazy kawaleryjskie, zawody trębaczy, pokaz jazdy w damskim siodle czy skoki przez płonącą obręcz. Nasz portal objął patronat medialny nad imprezą.

Kraków Rewia (3)Dzisiejsza kawaleria pełni wyłącznie funkcje reprezentacyjne i edukacyjne, stanowiąc żywe świadectwo chlubnej historii polskiej jazdy. Misja ta pełniona jest przez kawalerzystów ochotników – miłośników kawalerii, którzy czas i środki poświęcają na rozwijanie swojej pasji. Liczne działające w Polsce stowarzyszenia kawaleryjskie, najczęściej za zgodą ostatnich żyjących weteranów przedwojennych pułków kawalerii, przyjmują barwy tych pułków i uważają się za prawowitych spadkobierców pułkowych tradycji – wraz ze związanymi z tym przywilejami i obowiązkami. Tym samym nie uważają się za przebierańców w mundurach, lecz za prawdziwych współczesnych kawalerzystów ochotników.

Od poniedziałku do piątku warszawskie szkoły będą miały okazje zapoznać się z tradycjami kawalerii. Oprowadzać po Łazienkach będą prawdziwi szwoleżerowie. Przygotowano specjalna wystawę połączoną z projekcją filmów. Popołudnia wypełnią wykłady o tematyce kawaleryjskiej, prowadzone przez wybitnych polskich i zagranicznych znawców tematu m.in. Piotra Jaźwińskiego – autora książek „Oficerowie i dżentelmeni” i „Oficerowie i konie”.

W piątek w Starej Miłosnej, rozpoczną się zawody kawaleryjskie – Eliminacje Mistrzostw Polski Militari. Najbardziej widowiskowe konkurencje – władanie bronią białą i skoki – zostaną rozegrane w sobotę na hipodromie w Łazienkach. Na ten dzień zaplanowano również konkurs dla trębaczy, pokaz musztry pieszej, pokaz bojowy, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pokaz jazdy w damskim siodle.

Łazienki Królewskie 2013 (1)Zwieńczenie Warszawskich Dni Kawaleryjskich nastąpi w sobotę i niedzielę – 10 i 11 maja. Te dni poświęcone zostaną celebrowaniu 10 jubileuszowego święta pułkowego, obchodzonego przez szwoleżerów. Punktem kulminacyjnym sobotnich obchodów będzie pokaz galowy w wykonaniu Szwadronu, w czasie którego szwoleżerowie zaprezentują się w pełnym rynsztunku bojowym, mundurach garnizonowych i czapkach okrągłych z ciemnożółtymi otokami. Każdy z nich jeździć będzie w ostrogach trzymając w jednym ręku dwie wodze od ogłowia kawaleryjskiego, w drugiej natomiast lancę z proporczykiem pułku. Niedzielę rozpocznie msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po której nastąpi przekazanie barw pułkowych żołnierzom Pierwszego Batalionu Zmachanizowego z Giżycka. Gościem honorowym będzie ostatni weteran 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – por. Henryk Prajs. Dzień zakończy apel poległych.

Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego istnieje od 2003 roku, kiedy to grupka zapaleńców odwiedziła rtm. Jerzego Staniszkisa – weterana 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, przedstawiając mu plan zorganizowania oddziału kawalerii ochotniczej, noszącego barwy jego macierzystego pułku. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem. Kolejne lata były okresem systematycznego wzrostu i licznych sukcesów, czego dowodem są zdobywane na przestrzeni lat puchary i wyróżnienia oraz sympatia okazywana przez mieszkańców Warszawy. Przypieczętowaniem dojrzałości Szwadronu i jego stałego miejsca wśród oddziałów kawalerii ochotniczej stała się uroczystość wręczenia sztandaru zorganizowana w Łazienkach Królewskich podczas obchodów święta pułkowego w maju 2008 roku. Dzisiaj Szwadron jest jednym z wiodących polskich oddziałów kawalerii ochotniczej i uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, takich jak obchody Święta Niepodległości, Konstytucji 3 Maja, a także rocznicach wybuchu powstania warszawskiego i corocznych obchodach Święta Kawalerii. Szwadron regularnie bierze także udział w Pikniku Kawaleryjskim w Suwałkach – mieście, w którym 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich stacjonował przed wojną. 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej – www.dnikawaleryjskie.pl

oraz na facebooku Szwadronu Honorowego – https://pl-pl.facebook.com/3szwol

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*