Włoska archeolog Vittoria Dall’Armellina odnalazła miecz sprzed 5 tysięcy lat we włoskim klasztorze nieopodal Wenecji. Jak podaje portal livescience.com artefakt ten jest uznany za jeden z najstarszych na świecie.
W listopadzie 2017 r. doktorantka archeologii pojechała na wycieczkę do klasztoru mnichów ormiańskich San Lazarro degli Armeni na malej wyspie, niedaleko Wenecji. I właśnie podczas zwiedzania klasztornego muzeum zwróciła uwagę na nietypowy zabytek, który zdecydowanie nie pasował do średniowiecznej wystawy, na której był umieszczony. Dall’Armellina pisała prace magisterska na temat wczesnej epoki brązu i ten odnaleziony miecz przypominał jej te, które zostały odkryte we wschodniej Anatolii (dzisiejsza Turcja), gdzie wiek był określany był na ok. 5 tys. lat temu.
Młoda archeolog i badacze z Uniwersytetu Ca’Foscari w Wenecji przyjrzeli się historii tej wyjątkowej broni. Wraz z mnichami odszukali w klasztornych archiwach dokumenty na temat miecza. Artefakt trafił do Wenecji w XIX w. i był podarkiem dla jednego z zakonników od ormiańskiego handlarza i kolekcjonera dziel sztuki, Jerwanta Korasandjiama. Z zachowanych informacji wynika, że przedmiot ten został wcześniej znaleziony w pobliżu tureckiego miasto Trabzon, na poludniowo – wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.
Po przeprowadzeniu 2-letnich badań ustalono, że miecz został wykonany metodą powszechnie stosowaną ok. 3000 r. p.n.e. przy użyciu z miedzi i arsenu, co oznacza , że broń ta może być dużo starsza niż przypuszczano.
„Byłam dość pewna, że miecz pochodzi ze starożytności. Gdy okazało się, z jakiego stopu jest zrobiony, była to dla mnie wielka satysfakcja” – mówiła Vittoria Dall’Armellina, cytowana przez portal livescience.com.
Naukowcy uważają, że miecze te zostały wynalezione we wschodniej Anatolii dokładnie 5 tys. lat temu. Obecnie teraz ten odnaleziony przedmiot może być jednym z najstarszych na świecie.
Źródło: livescience.org
Fot. Wikimedia Commons
Karolina Deska