We Wrocławiu odkryto pozostałości XI-wiecznej osady

Na budowie nowego biurowca przy placu Nowy Targ we Wrocławiu archeolodzy odkryli pozostałości po osadzie z XI wieku.

Od kilku miesięcy na budowie 9-kondygnacyjnego biurowca pracował zespół archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas prac archeologicznych badacze odkryli pozostałości po osadzie z XI wieku: stare mury, drewniano-gliniane domy m.in. półziemianki i plecionkowe konstrukcji. Profesor Jerzy Piekalsk z Uniwersytetu Wrocławskiego twierdzi, że przez plac Nowy Targ przebiegała kiedyś drewniana konstrukcja drogi Via Regia.

Archeolodzy na terenie budowy znaleźli groty strzał pochodzące z rzekomego najazdu Mongołów na Wrocław, głowę rzeźby romańskiej i figurki ze średniowiecza. Odkryli także krzyżyki i odznaki pielgrzymów, przywiezione z Toskanii, Kolonii, Rzymu i Akwizgranu.

W okolicach placu Nowy Targ znajdowała się osada rzemieślniczo-handlowa, która dała podwaliny pod późniejszy miejski charakter Wrocławia. Obecnie w tym miejscu powstaje 9-kondygnacyjny biurowce. Wykonawca planuje zrealizować inwestycję do połowy 2019 r. Do dyspozycji firm zostanie oddanych 22 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Źródło: gazetawroclawska.pl, radiowroclaw.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*