Grzegorz Kucharczyk, Wielka Historia Polski
Historia Polski to przeszło tysiąc lat zawirowań, zwycięstw i porażek. Jest to opowieść o potędze i upadku, miłości do Ojczyzny i zdradzie. Nie jest proste spisanie tych dziejów w jednej książce. Jednym z tych, którzy tego zadania się podjęli jest Grzegorz Kucharczyk.
Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk specjalizuje się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec. Jest autorem wielu publikacji historycznych między innymi „Hohenzollernowie” i „Christianitas między Niemcami i Rosją”. Profesor podjął się również zadania niezwykle trudnego, czyli spisania dziejów Polski. Efektem tej pracy jest książka „Wielka Historii Polski” wydawnictwa „Dębogóra”. Czy jest to pozycja godna polecenia?
Jak już napisałem, w moim mniemaniu spisanie dziejów naszej Ojczyzny to niezwykle trudne zadanie. Trudnością nie jest samo napisanie historii rok po roku. Trudnym jest napisanie książki w taki sposób, by zawrzeć najważniejsze informacje, jednocześnie zainteresować czytelnika żeby po 30 stronach nie zrezygnował. Zwłaszcza, że nie mówimy o wielotomowej publikacji, a jednej książce skierowanej do odbiorców na co dzień nie interesujących się pozycjami naukowymi. To zadanie Grzegorzowi Kucharczykowi się udało, mimo prawie pięciuset stron książkę czyta się szybko i przyjemnie. Nie jest napisana w formie naukowej czy „encyklopedycznej”, dzięki czemu lektura „Wielkiej Historii Polski” jest łatwa i nawet osobie nie interesującej się historią sprawi przyjemność.
Dużym plusem są również liczne, niezwykle pomocnicze ilustracje, mapy, noty, biogramy, dokumenty i wielu innych atrakcyjnych form ułatwiających poznawanie naszych dziejów. Całość wydana jest w przyjemnej dla oka szacie graficznej, sprawiającej wrażenie, że czyta się oryginalne kroniki spisane setki lat temu. Autor nie unika najbardziej gorących i kontrowersyjnych tematów w naszej historii. Nie kryje również dumy z osiągnięć naszych przodków. Możemy poznać jak budowała się wspólnota, która rodziła się wraz z chrztem Mieszka I i koronacją Bolesława Chrobrego, potwierdzała swoją wielką pozycję pod Grunwaldem, Kłuszynem i Wiedniem. Walczyła o odzyskanie wolności w powstaniu listopadowym i styczniowym, broniła niepodległości w wojnie bolszewickiej i w kampanii wrześniowej, w Armii Krajowej, oraz zmaganiach „żołnierzy wyklętych”. O tym jak odzyskała swoją suwerenność wraz ze zrywem „Solidarności” i pod duchowym przywództwem Jana Pawła II. W wydaniu drugim, jubileuszowym w 100-lecie odzyskania niepodległości 1918-2018 możemy przeczytać również o wyborach prezydenckich w 2015 roku i obchodach 1050-lecia Chrztu Polski.
Grzegorz Kucharczyk na łamach „Wielkiej Historii Polski” próbuje przedstawić proces kształtowania się narodu polskiego od społeczeństwa wczesnosłowiańskiego po nowoczesny naród polski. Profesor opisuje to wszystko, co składało się na dziedzictwo naszego narodu, a co z kolei warunkowało jego trwałość i tożsamość.
Kucharczyk przestawił historię Polski w naprawdę ciekawy sposób. Trudno się oderwać od tej lektury, nawet jeśli znamy opisywane zagadnienia. Nie jest to jednak publikacja opisująca nasze dzieje szczegółowo. Dla mnie osobiście było to przypomnienie tego co już poznałem i to na poziomie szkoły podstawowej – gimnazjum. O ile autor zbierał mnie w podróż po dziejach, którymi na co dzień się nie specjalizuje było naprawdę ciekawie. Kiedy jednak doszedłem do XIX i XX wieku, wielu informacji mi zabrakło.
Nie jest to wada książki, a kwestia doboru czytelnika. Publikacja mimo to jest skierowana do wszystkich. Pasjonat przeżyje przyjemną podróż po historii Polski odświeżając sobie poznane wcześniej dzieje. Osoba nie interesującą się na co dzień historią pozna dzieje Polski od jej początku do wydarzeń, o których kilka miesięcy temu mógł przeczytać w gazecie. Moim zdaniem „Wielka Historia Polski” to lektura obowiązkowa dla każdego ucznia szkoły średniej. Ale nie tylko. Jest to publikacja, która obok trylogii Sienkiewicza powinna się znaleźć w domu każdej polskiej rodziny.
Wydawnictwo: Dębogóra
Ocena recenzenta: 5/6
Kamil Janczarek