Czy wiesz, że Bolesław Chrobry, rzucał żony, oślepiał buntowników i wygnał braci?

Bolesław Chrobry jest postrzegany jako jednej z największych władców Polski. Na pewno był najbardziej wojowniczym władcą. A jak wyglądała jego sytuacja matrymonialna?

W 984 roku Bolesław poślubił nieznaną z imienia córkę margrabiego miśnieńskiego Rygdaga. Zbiega się to z objęciem przez niego władzy w Małopolsce – być może rządził nią z nadania księcia czeskiego. Pierwsze małżeństwo przyszłego króla nie trwało jednak długo. Po roku młody książę odprawił żonę. Nie zwlekając, szybko wstąpił w nowy związek małżeński. Małżonką jego została księżniczka węgierska, również nie znana z imienia. Tak jak pierwszy związek i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Po kilku latach prawdopodobnie między 987 a 989 rokiem Bolesław odprawił również Węgierkę. Trzecią żoną była Emnilda, córka prawdopodobnie jakiegoś księcia słowiańskiego (pomorskiego lub małopolskiego) Dobromira. Poślubił ją między 987 a 989 rokiem.
Te zmiany matrymonialne nie wynikały z rozwiązłego trybu życia księcia lecz z powodów politycznych. Bolesław szukał sojuszników do walki o władzę nad państwem Polan po śmierci swojego ojca.
W walce o władzę konkurował ze swoimi przyrodnimi braćmi urodzonymi z drugiej żony Mieszka, Ody córki margrabiego Marchii Północnej Dytryka (Teodoryka); Mieszkiem, Świętopełkiem i Lambertem.
Bolesław prawdopodobnie musiał walczyć zbrojnie o władze, która mu się należała jako pierworodnemu, gdyż został pominięty w znanym dokumencie „Dagome iudex”.
Kiedy w 992 roku Mieszko I zmarł, Bolesław był do tego dobrze przygotowany. Zareagował szybko i w bliżej nie znanych okolicznościach przejął pełnię władzy i wygnał swych przyrodnich braci oraz macochę z kraju. Z opozycją rozprawił się również szybko oślepiając jej przywódców, którymi byli Odylen i Przybywój.
Te drastyczne z dzisiejszego punktu widzenia kroki pozwoliły na to, iż nowy władca do końca swojego panowania nie musiał się obawiać opozycji wewnętrznej. Mógł skupić się na polityce zagranicznej i umacnianiu pozycji jego państwa na arenie między narodowej.

AW

Bibliografia:

Rafał Jaworski: Władcy Polski – Bolesław Chrobry 992-1025. Rzeczpospolita 2007

2 komentarze

  1. Krótka notka historyczna w dodatku nawet niepełna ( jeśli juz chcecie mowić o żonach Bolesława to mówcie o wszystkich czterech…. Swoją droga chętnie bym poczytala o Bolesławie i Emnildzie bo z tego udało mi sie ustalić to małżeństwo było niezwykle dobrane a sam Chrobry po śmierci Emnildy rozpaczał). A tu zamiast ciekawostek odkurzanie podręcznika do historii i to strasznie skrótowo. A spodziewałam czegoś nowego.

  2. jeszcze oslepił Rudego w Pradze u Czechów..

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*