Czy wiesz, że zwyczaj strojenia choinki na święta pojawił się w XIX w. i przywędrował z Niemiec?

Przyozdobiona choinka w naszych domach nie zawsze była symbolem świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze w czasach przedchrześcijańskich związana była z tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka. W wielu kulturach drzewa iglaste są uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności.
Jako symbol Bożego Narodzenia choinka pojawiał się w XVI wieku w Alzacji. Ubierano drzewko w papierowe ozdoby i jabłka w nawiązaniu do rajskiego drzewa.
Marcin Luter okazał się wielkim orędownikiem spędzania świąt w domowym zaciszu co przyczyniło się do szybkiego wzrostu popularności tradycji choinki w domach niemieckich.
Kościół Katolicki w późniejszym czasie przejął ten obyczaj i rozpowszechniał go w Europie.

Do Polski tradycja choinki przybyła na przełomie XVIII i XIX wieku wraz niemieckimi protestantami. Na początku występowała tylko w mieście jednak z czasem pojawiał się na wsi gdzie wyparła tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

AW
Ciekawostka pierwotnie opublikowana 25 grudnia 2014 roku

Zdjęcie: Wikimedia Commons

2 komentarze

  1. bzdura jakich mało -podłazniczka to tez choinka tylko ze wisząca często było to całe drzewko wiszące szpicem do dołu i oczywiście obwieszone łakociami i owocami – z Niemiec co najwyżej przyszedł zwyczaj strojeni szklanymi bombkami

  2. Podłażniczka tak…ale chodziło o choinkę w aktualnym tego słowa znaczeniu. Nie czepiajmy się szczegółów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*