Wikińskie zabytki powróciły do norweskiego muzeum

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o akcji muzeum w Bergen, które przy pomocy mediów społecznościowych zgłosiło kradzież zabytków związanych z kulturą wikingów. Zabytki te zostały niedawno odnalezione.

Na łamach portalu Historykon.pl o kradzieży informowaliśmy w sierpniu. Skradzionych zostało wówczas blisko 400 wikińskich zabytków. Część skradzionych zabytków z muzeum w Bergen (Norwegia) zostało niedawno odnalezionych w domu ponad 50-letniego mężczyzny. Został on zatrzymany przez norweskie organy ścigania. W sumie aresztowane zostały cztery osoby. Jak na razie udało się ustalić, że mężczyzna u którego odkryto około 2/3 skradzionych zabytków, nie uczestniczył w samej kradzieży. Norweska policja trafiła na trop mężczyzn po tym, jak w październiku na komendę w Bergen zgłosił się mężczyzna, który poinformował śledczych, że był jedną z osób biorących udział w kradzieży.

Pracownicy norweskiego muzeum sprawdzają teraz stan skradzionych przedmiotów. Spodziewają się, że część zabytków wikińskich mogło zostać uszkodzonych.

Źródła: irishtimes.com, thelocal.no

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*