Władze Koniecpola chcą ratować pałac sławnego rodu Koniecpolskich

W Koniecpolu znajduje się malowniczy zespół parkowo-pałacowy należący kiedyś do słynnego rodu Koniecpolskich. Niestety pałac, który powinien być wizytówką miasta jest w opłakanym stanie.  Prywatny właściciel nie remontuje budynku, a konserwator zleca kolejne kontrole. Władze gminy podjęły decyzję o odkupieniu kompleksu.

Ród Koniecpolskich należał do jednego z najprzedniejszych rodów magnackich w XVII wieku. Jego największym przedstawicielem był hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wodzów w historii Polski. Koniecpol jest też rodową siedzibą rodu, gdzie 29 grudnia 1443 w Budzie król Polski Władysław Warneńczyk, na prośbę Przedbora z Koniecpola wydał akt lokacyjny dla osady Koniecpol.

Sam pałac został wybudowany w XVII wieku, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza Potockim, którzy od 1778 roku byli jego właścicielami. Po drugiej wojnie światowej, dzięki mieszkańcom, odbudowano ten cenny zabytek. Następnie został oddany ostatniemu z żyjących właścicieli – Pawłowi Potockiemu. Ten jednak nie zajął się rodową siedzibą i sprzedał go na aukcji. Od tamtej pory zabytek niszczeje, a właściciel w żaden sposób nie stresuje się kompleksem.

Władze gminy doszły do wniosku, że zabytek jest wizytówką Koniecpola i należy go odpowiednio wyeksponować. Dlatego podjęto próbę wykupienia pałacu i odrestaurowania.

O dalszych losach pałacu będziemy informować.

Fot. w posiadaniu autora

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*