Wrak zaginionego okrętu podwodnego z II wojny światowej odnaleziony

Pod koniec października poinformowano o odkryciu HMS ”Urge”. Według archeologów wrak ten jest w fantastycznym stanie.

Jednostka, która należała niegdyś do Royal Navy, zaginęła w dniu 29 kwietnia 1942 r., u wybrzeży Morza Śródziemnego, nieopodal Malty.

Dla Wielkiej Brytanii zlokalizowanie tego okrętu jest dość ciekawym wydarzeniem z uwagi na to, że na pokładzie zginęło wówczas 32 marynarz , 11 osób z personelu oraz 1 dziennikarz. Ostatnia karta ich historii powoli się zapisuje, a członkowie rodzin jak i wszyscy zainteresowani będą mogli w końcu dowiedzieć się jakie były przyczyny zatonięcia, ale także poznać miejsce spoczynku załogi.

Zespół archeologów z Uniwersytetu Maltańskiego pod kierownictwem prof. Timmy’ego Gambina prowadził poszukiwania i przy pomocy sonaru natrafiono na wrak.

”Uszkodzenia na dziobie okrętu wskazują , że doszło do bardzo gwałtownej eksplozji, w związku z czym okręt musiał zatonąć bardzo szybko, nie dając nikomu najmniejszych szans na uratowanie się. Poza sekcją dziobową wrak znajduje się w fantastycznym stanie. Na dnie osiadł równo na stępce, skierowany w stronę swojego ostatniego celu – Aleksandrii” – stwierdził Gambin.

Przez ostatnie 2 dekady trwały poszukiwania wraku HMS ”Urge”. Na wyraźną prośbę wnuka kapitana, sprawdzono obszar, który w czasie wojny był mocno zaminowany przez Niemców. Właśnie w tym miejscu na głębokości 108 metrów sonar wskazał obiekt, którego kształt i wymiary przypominały zaginioną jednostkę Royal Navy.

Cechy HMS ”Urge” zostały rozpoznane dzięki porównaniu zdjęć wraku z archiwalnymi fotografiami z czasów II Wojny Światowej. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii potwierdziło identyfikacje okrętu i zgodnie z obowiązującym prawem maltańskim i międzynarodowym został objęty ochroną jako wojenna mogiła.

Duże znaczenie dla Royal Navy miało odnalezienie wraku. Bowiem przebieg służby jednostki był pasmem wielu sukcesów. Podczas 20 patroli brał udział w ataku oraz zatopieniu kilku wrogich jednostek, jak i również w dostarczeniu brytyjskich komandosów i agentów wywiadu na teren nieprzyjaciela.

Źródło: divers24.pl                                                                                                   

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*