Wydarzenie Historyczne Roku 2015: zwycięzcy wyłonieni

Wystawa stała Muzeum Katyńskiego, rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945” oraz społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” to Wydarzenia Historyczne Roku 2015! To właśnie na te projekty najwięcej głosów oddali internauci, którzy wzięli udział w Plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 24 maja 2016 r. w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Wśród gości gali obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz niemal wszyscy autorzy nominowanych projektów z całej Polski.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówił podczas uroczystości: „Co roku staramy się nagrodzić najciekawsze wydarzenia promujące historię i polskie doświadczenie historyczne. Historia jest czymś, co sami tworzymy. Dlatego nasza relacja do niej oznacza, że nie tylko ją poznajemy, ale umożliwia nam to dalsze działanie. Dlatego ważną rolę odgrywają ludzie pełniący funkcję translatorów potrafiących doświadczenie historyczne naszych przodków przenieść do współczesności i pokazać, że jest nadal ważne i żywe”.

Zdaniem przewodniczącego Rady MHP prof. Wojciecha Roszkowskiego ważne, że wyłonione wydarzenia działają na społeczną wyobraźnię. „Poruszają one pewne struny w wyobraźni czy sposobie myślenia o naszym życiu w bardzo szerokich kręgach. I to jest wielka wartość tego, co Muzeum robi, to znaczy wyławia różne inicjatywy i je docenia. Naszą wspólną ideą powinno być upowszechnianie hasła, że jesteśmy tym, co pamiętamy, bo to ważne dla tego, kim jesteśmy jako społeczeństwo i Polacy” – zaakcentował historyk.

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których Jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad siedem tysięcy internautów.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja stała Muzeum Katyńskiego. Wystawa została otwarta 17 września 2015 r. w historycznej Kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przedstawia Zbrodnię Katyńską za pomocą wyjątkowych zabytków rzeczowych, a także dokumentów i archiwaliów.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2015 roku uznano widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945” zorganizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Celem widowiska było upamiętnienie masowych aresztowań przeprowadzone przez NKWD na Suwalszczyźnie w lipcu 1945 roku.


W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” przeprowadzona przez „Głos Wielkopolski”. Regionalna gazeta chciała zachęcić wszystkich Wielkopolan, by nie pozwolili zapomnieć o najważniejszym dla regionu zrywie wolnościowym – Powstaniu Wielkopolskim.

Pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa, w składzie: Maciej Chmiel (Dyrektor TVP 2), Lena Dąbkowska-Cichocka (przedstawiciel Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (Redaktor naczelny portalu historia.org.pl), prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. Andrzej Nowak (Kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim), wyróżniła w Plebiscycie:

KATEGORIA „WYDARZENIE”

 1. Otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie (organizator: Gmina Radzionków)

 2. Obchody 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie)

 3. Otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika (organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu)

 4. Otwarcie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie (organizator: Muzeum Regionalne w Siedlcach)

KATEGORIA „WYSTAWA”

 1. Wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi (organizator: Muzeum Warszawy)

 2. Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni (organizator: Urząd Miasta Gdyni)

 3. Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” (organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach)

 4. PLAN FILMOWY” (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

 1. Kronika Narodzin Solidarności (organizator: Program 1 Polskie Radio SA)

 2. Być Wielkim” – wirtualny spacer po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (organizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa)

 3. Wolne Dźwięki – dajemy głos historii (organizator: Fundacja Wolne Dźwięki)

 4. Historia dla Polonii” – Historia Polski na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej dla polskich dzieci i młodzieży zamieszkałych za granicą (organizator: Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Prezentacja wszystkich finalistów: http://muzhp.pl/pl/mhptv

Podczas uroczystego zakończenia wręczono 3 nagrody główne – cenne statuetki, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenia historyczne 2014 r. uznało: „Krakowscy Wyklęci” (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), „Projekt: Pilecki” (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento) oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.


W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*